Concurs de pictură și desene „Ţara din suflet – Patria Română“

Lucrările de grafică și pictură trebuie aduse până la data de 2 octombrie 2014 la sediul ICR Paris

Copiii românilor din diaspora cu vârsta cuprinsă între 7 și 16 ani pot participa la concursul de pictură și desene „Ţara din suflet – Patria Română“.

 

Lucrările de grafică și pictură trebuie aduse până la data de 2 octombrie 2014 la sediul ICR Paris (1, rue de l'Exposition 75007). Acestea pot fi realizate în orice tehnică artistică, în format A3, pe hârtie de desen și trebuie să aibă pe verso numele autorului, vârsta, oraşul și ţara de reședință.

 

Tinerii artiști vor fi premiați în urma unei selecții realizate de o comisie de specialitate de la Bucureşti cu premii și diplome de participare. Micile capodopere vor fi expuse în perioada 28.10 – 4.11. 2014, la sediul Institutului Cultural Român, sub titlul  “Țara de suflet – Patria Română”.

 

Proiectul este realizat de Institutul Cultural Român,  prin  Direcția Românii din Afara Granițelor și Limba Română, și Parlamentul României - Camera Deputaţilor, Comisia pentru Comunităţile de Români din Afara Graniţelor Țării.  

 ***

Detalii și informații suplimentare :

Claudia DROC, Chargée de projets & communication

Institut Culturel Roumain, 1, rue de l'Exposition 75007

+33(0)1 47 05 15 31 ; www.institut-roumain.org ; claudiadroc@institut-roumain.org

26 Septembrie 2014