Congresul Nepsis 2014 din Lisabona va avea loc în perioada 26-28 Septembrie 2014

Temele principale ale Congresului vor fi « Taina Sfintei Spovedanii și a Sfintei Împărtășanii în Biserica Primară » și « Cum Îl mărturisim pe Hristos în lumea de azi ? ».

În aceste zile 26 – 28 septembrie 2014 are loc la Lisabona Congresul Nepsis 2014.

 

 

 Imagem

 

Invitatul de anul acesta este Părintele Profesor Dr. Vasile  Mihoc de la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Andrei Șaguna" din Sibiu,  cunoscut în lume drept unul din cei mai însemnați bibliști români contemporani. 

 

 Imagem

 

Toți ierarhii Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale au confirmat prezența lor la Congres. Astfel, participanții vor avea ocazia să se întâlnească cu ÎPS Părinte Mitropolit Iosif, arhiepiscopul Europei Occidentale, PS Părinte Siluan, episcopul Italiei, PS Părinte Timotei, episcopul Spaniei și Portugaliei, PS Părinte Marc, episcop Vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale și PS Părinte Ignatie, arhiereu vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei.

 

 

Congresul Nepsis 2014 se va desfășura la Centrul de Conferințe Seminário Nossa Senhora de Fátima, la 10 km de centrul Lisabonei.

 

Mai multe detalii puteți afla de aici : http://congresnepsislisabona.weebly.com/

27 Septembrie 2014