Concert caritativ de muzică tradițională românească

Joi 2 octombrie 2014, la orele 20h00

*

În Sala Bizantină a Palatului Béhague (Reședința Ambasadorului României în Franța – 123, rue Saint-Dominique, 75007) va avea loc un concert caritativ de muzică tradițională românească și religioasă dat de Corala Catedralei « Sfinții Arhangeli » din Paris, condusă de domnul Ionuț Furtună.

 

Organizat de Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale și Asociația Culturală ACERF, concertul are ca scop strângerea de fonduri pentru susţinerea  centrului educativ bilingv româno-francez din Paris, centrul « Sfântul Nicolae ».

 

 ***

Programul cuprinde muzică tradițională populară și religioasă.

 

Cămara Ta, Mântuitorul meu  de Gavriil Musicescu

Rugăciune de Constantin Drăgușin

Anixandare de Nicolae Lungu

Pe tine te lăudăm

Doamne auzi glasul meu de Nicolae Lungu

 

Hai murguț de Florin Comisel pe versuri populare

Lino leano prelucrare de Nicolae Ursu

Suita ll de Lucian Niristeanu

Peste lanul de Nicolae Ursu

Du-te dor de Nicodim Ganea, armonizare de Nicu Moldoveanu

Eu mă duc codrul de Timotei Popovici

Suita l de Lucian Niristeanu

 

 

Suma minimă a unei donații este de 10 €.

 

Informații și rezervări la adresa de email centresaintnicolas@gmail.com

30 Septembrie 2014