Radio Trinitas la Paris

În perioada 1-6 octombrie 2014, Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale a primit vizita unui reporter al postului Radio Trinitas din cadrul Patriarhiei Române, pentru a realiza câteva reportaje culturale, sociale și religioase.

Activitatea desfășurată în Franța s-a derulat în cadrul proiectului „Români de lângă Români”, cu finanțare din partea Ministerului Afacerilor Externe - Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de Pretutindeni, ce are ca scop sprijinirea identității culturale și lingvistice a românilor care trăiesc în diaspora, dar și promovarea valorilor și culturii tradiționale românești.

Pe lângă realizarea reportajelor, reporterul Cornel Enache a vizitat reședința mitropolitană de la Limours și șase comunități de români din regiunea pariziană - Catedrala „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris, Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Cluchy, Parohia „Sfânta Parascheva și Sfânta Genoveva” din Paris, Parohia „Înălţarea Domnului şi Sfântul Ştefan cel Mare” din Montreuil, Parohia „Sfinţii Trei Ierarhi” din Romainville și Parohia „Sfânta Treime și Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Villeneuve Saint Georges -, a participat la o conferință locală pe domeniul mass-media, a stat de vorbă cu oameni de afaceri despre locurile de muncă și viziunea acestora pe termen lung în ceea ce privește piața muncii, a discutat cu reprezentanții Ambasadei României în Franța și ai Institutului Cultural Român din Paris, dar și cu medici și profesori.

Proiectul „Români de lângă Români” se derulează în parteneriat cu Mitropolia noastră.

Materialele pot fi ascultate în cadrul rubricii „Români de lângă români”, difuzată între orele 11.30-12.00 (ora Franței) în emisiunea „România la zi”, iar online pot fi ascultate pe situl Radio Trinitas în secțiunea „Români de lângă români”: http://www.radiotrinitas.ro/toate/romani-de-langa-romani/.

 

12 Octombrie 2014