30 iunie – 4 iulie 2010 Congresul Mitropoliei (Program)

În perioada 30 iunie - 4 iulie 2010 va avea loc Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale.

Programul Congresului Mitropoliei

30 iunie – 4 iulie 2010

Miercuri, 30 iunie 2010

Începând cu ora

15:00 Primirea participanţilor la Reşedinţa Mitropolitană, înscrierea în grupurile de lucru.
18:00 Vecernia

Joi, 1 iulie 2010
Ortodoxie şi Ortopraxie

07:00 Sfânta Liturghie
08:45 Micul dejun
09:30 Deschiderea Congresului de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit IOSIF
10:00 Conştiinţa canonică în Biserică, Pr. Patriciu VLAICU
11:00 Pauză
11:15 Lucru pe grupuri
13:00 Prânzul
14:30 Lucru pe grupuri
15:45 Pauză
16:00 Revenirea în sesiunea plenară: raport al grupurilor, discuţii, sinteză
18:00 Vecernia
19:00 Cina

Vineri, 2 iulie 2010
Ortodoxie şi Occident

07:00 Sfânta Liturghie
08:45 Micul dejun
09:30 Ortodoxie şi Occident, punct de vedere istoric, Pr. Noël TANAZACQ
10:20 Importanţa rugăciunii în lumea secularizată, Înaltpreasfinţitul Mitropolit SERAFIM
11:00 Pauză
11:30 Lucru pe grupuri
13:00 Prânzul
14:30 Revenirea în sesiunea plenară: raport al grupurilor, discuţii, sinteză
15:45 Pauză
17.00 Adunarea Mitropolitană ordinară
18:00 Vecernia
19:00 Cina
20:00 Adunarea generală a Asociaţiei cultuale Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale (participă doar membrii înscrişi în Asociaţie)

Sâmbătă, 3 iulie 2010

07:00 Sfânta Liturghie
08:45 Micul dejun
09:30 Adunarea eparhială a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale
13:00 Prânzul
14:30 Timp liber. Vizita Parisului şi a împrejurimilor
18:00 Vecernia
19:00 Cina

Duminică, 4 iulie 2010

10:30 Sfânta Liturghie slujită în sobor de Episcopii membrii ai Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale
13:00 Prânzul

Congresul se va desfăşura la sediul reşedinţei mitropolitane din Limours (Franţa). 

26 Iunie 2010

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 31 decembrie 2017

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 27 decembrie 2017

Sf. Apostol, Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan

» citeste in continuare