Conferința Ion Minoiu : Credința expresie (poetico-muzicală, vizuală) și percepție în Tradiția Bisericii - Paris 10 decembrie 2014

Parohia Sfânta Parascheva și Sfânta Genoveva (Paris, Cripta St François la Biserica Saint-Sulpice), va invita, pe 10 decembrie 2014 ora 19,00 la conferinta "Credința, expresie (poetico-muzicală, vizuală) și percepție în Tradiția Bisericii" de Ion Minoiu.

Descarcă afișul în format PDF

Parohia Sfânta Parascheva şi Sfânta Genoveva (Paris) găzduieşte o conferinţă susţinută de:

ION MINOIU

cu titlul:

Credința, expresie (poetico-muzicală, vizuală) și percepție în Tradiția Bisericii

 

data :

Miercuri 10 decembrie 2014, ora 19:00

Adresa:

Eglise St. Sulpice - Crypte St François
35, rue St. Sulpice
75006 Paris

Accés Métro:

M4 - Odéon sau St. Sulpice
M10 - Odéon sau Mabillon

Accés Bus:

la ligne 68
la ligne 58

 

Despre ION MINOIU

A absolvit Universitatea de Muzica din București în 1994. În 1997 a absolvit Masteratul în Muzica veche, cercetare aplicată și vioară barocă la Royal College of Music din Londra. În 1999 a obținut diploma de studii post-universitare avansate în dirijat de orchestră la Royal College of Music.

A absolvit de asemenea și Institute for Orthodox Christian Studies la Universitatea Cambridge în 2004.

Între 1994 si 1996 Ion Minoiu a fost membru al Orchestrei Baroce a Uniunii Europene. Între 1995 si 2008 a fost membru al ansamblurilor Orchestra of the Age of Enlightenment, Hanover Band și a evoluat de numeroase ori cu ansambluri precum Florilegium, English Baroque Soloists, Amsterdam Baroque Orchestra, London Strings sau Purcell Quartet. A susținut recitaluri de vioară barocă solo sau ca lider al unui grup propriu de muzică de cameră atât în Londra cât și la Sala de concerte a Radiodifuziunii Române din București.

Ion Minoiu a dirijat Orchestra de Cameră Radio la București și diferite orchestre ale Filarmonicilor din România. Între 2001 si 2003 a efectuat numeroase expediții etnomuzicologice în România, în urma cărora a rezultat o considerabilă arhivă fotografică, audio și video. A susținut conferințe la British Museum, Institute for Orthodox Christian Studies – Cambridge, Centrul Cultural Românesc din Londra, Filarmonica din Timișoara (în cadrul Festivalului de Muzică Veche) și a realizat emisiuni radiofonice pentru Radio România Cultural. Între 1999 si 2008 a predat vioara la Holy Trinity School, Sloane Sq. Londra.

Între 1995 si 2005 a fost psalt la Biserica Ortodoxă Română din Londra, iar între 2005 si 2008 la catedralele Sf. Sofia și Sf. Ap. Andrei din Londra. În prezent predă psaltichia la Chiliile românești Sf. Gheorghe – Colciu și Sf. Ipatie din Sf. Munte Athos.

20 Noiembrie 2014