Conferință – OCHII TRUPULUI, AI MINȚII ȘI AI CREDINȚEI, susținută de domnul Dr. Dan PANAITE

Duminică 30 noiembrie 2014 - PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Cuv. Parascheva - LILLE

Duminică 30 noiembrie 2014 - Conferință și TEDEUM de Ziua României

 

PAROHIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Cuv. Parascheva - LILLE

 

Sfântul Apostol Andrei – Ocrotitorul României

Ziua României (01 decembrie) – sărbătoarea tuturor românilor de pretutindeni  ___

 

Programul zilei :

09.00 -12.00 - Utrenia și Sfânta Liturghie

12.00 -12.20 - TEDEUM – slujba specială de mulțumire lui Dumnezeu cu ocazia zilei României

 

13,00 – Conferință – OCHII TRUPULUI, AI MINȚII ȘI AI CREDINȚEI,

susținută de domnul Dr. Dan PANAITE

(Fost Medic-Șef secție Oftalmologie la Spitalul Municipal Onești, județul Bacău 32 de ani în specialitate. De 6 ani în activitate liberală ca medic Oftalmolog la Valenciennes și în prezent la Val Santé Anzin, Departamentul de Nord, Franța).

 

Vederea într-o accepțiune medico-spirituală. Importanța acestei funcții de relație pentru ființa omenească.

 Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune că "atunci avem credința, când nu ne mărginim numai la ochii trupului, ci vedem cu ochii minții cele ce nu se văd. Mai cu seamă pe acelea pe care le vedem cu ochii minții trebuie să le socotim mai vrednice de credință decât pe cele pe care le vedem cu ochii trupului" (Omilii la Facere, omilia LXIII, V, in col. PSB, vol. 22).

Vă așteptăm pe toți mici și mari, tineri la trup și la suflet și plini de înțelepciune duhovnicească în această minunată zi de sărbătoare națională bisericească de Sfântul Apostol Andrei, ZIUA NOASTRĂ A ROMÂNILOR.

Pr. Ioan MERA

*

Descarcă aici afișul în format PDF

25 Noiembrie 2014