În data de 29 – 30 noiembrie 2014 Parohia Sfântul Apostol Andrei şi Sfântul Materne din Gent-Aalst și-a sărbătorit ocrotitorul

Moment istoric - prima sfințire de biserică ortodoxă română din Belgia

*

Moment istoric pentru Ortodoxia română din Belgia

Prima sfințire de biserică ortodoxă română din Belgia

Sâmbătă 29 noiembrie 2014, a fost sfințită biserica Parohiei Sfântul apostol Andrei și Sfântul Materne (Gent - Aalst, Belgia) al cărui paroh este părintele lect. dr. Contantin Pogor. Acest moment unic și rar în viața unei parohii (mai ales în Occident) este și primul de acest gen în Belgia. 

Deosebitul eveniment a început vineri seara, 28 noiembrie, prin deschiderea oficială marcată de un recital de înaltă ținută artistică, susținut de soprana Maria Catrina Petcu, acompaniată de pianista de renume european Carmen Elena Rotaru, de doamna Raluca Patuleanu (nai) și domnul Marcel Goiana (vioară).

Dintre cei prezenți amintim pe Excelența Sa domnul Mihai Gribincea, ambasadorul Republicii Moldova în Regatul Belgia, domnul Dragoș Dan, Ministru plenipotențiar și șeful Secției consulare din cadrul Ambasadei României la Bruxelles, domnul Hitchinson, reprezentantul Episcopului romano-catolic Luc van Looy din Gent, protopopul catolic Marc Verwaeren și pr. conf. dr. Patriciu Vlaicu, protopopul Protopopiatului ortodox al Valoniei și Bruxelului. Deschiderea a fost urmată de o recepție și de slujba privegherii, la care au participat numeroși credincioși și pr. Gabriel Bogdan și George Vâlcu.

După inaugurarea făcută în prezența autorităților civile, târnosirea a avut loc sâmbătă, 29 noiembrie 2014, slujba fiind oficiată de IPS Iosif, arhiepiscopul și mitropolitul Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale. La acest moment înălțător au luat parte un frumos sobor de preoți și foarte mulți credincioși atât din parohie cât și din Belgia și Olanda. La sfârșitul slujbei, Înalt Preasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a oferit părintelui paroh dr. Constantin Pogor, Crucea Mitropolitană, cea mai înaltă distincție pentru clerici din cuprinsul Mitropoliei, iar binefăcătorilor care au sprijinit biserica, « gramata mitropolitană ».

Sărbătoarea a continuat cu Vecernia hramului Sfântului Andrei, ocazie cu care pr. conf. dr. Constantin Necula (Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu) a susținut o conferință-dezbatere cu tema « Hristos, contemporanul nostru veșnic ».

Duminică, 30 noiembrie 2014, a fost cinstit ocrotitorul parohiei, Sfântul apostol Andrei, întâiul-chemat, slujbă la care au participat preoți și un număr impresionant de credincioși. Frumoasa sărbătoare a fost încheiată cu o agapă frățească.

de Andreea Chelu

     

    

     

     

     

      

2 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 31 decembrie 2017

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 27 decembrie 2017

Sf. Apostol, Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan

» citeste in continuare