MĂNĂSTIREA CANTAUQUE și-a sărbătorit ocrotitorul

În data de 11 noiembrie 2014 - Sfântul Martin

Detalii despre mănăstirea Cantauque: http://www.monastere-cantauque.com/monastere.html

*

MĂNĂSTIREA CANTAUQUE


EXTRAS DIN CUVÂNTAREA PĂRINTELUI STAREȚ JACOB

LA LITURGHIA PRAZNICULUI SFÂNTULUI MARTIN

SĂVÂRȘITĂ DE CĂTRE PĂRINTELE MITROPOLIT IOSIF

Dragi monahi ai mănăstirii Cantauque și dragi credincioși din această regiune, și mai cu seamă de la Toulouse, care v-ați adunat aici astăzi, avem multe motive să ne bucurăm. Cel dintâi este prăznuirea sfântului Martin care este, dimpreună cu Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, apărătorul nostru ceresc.

Sfântul Martin este un sfânt care s-ar cuveni să fie cunoscut mai bine. Acesta a fost deopotrivă ascet, monah și întemeietor de mănăstire (cel dintâi din Franța, chiar înaintea sfântului Ioan Casian), precum și tămăduitor și misionar harismatic asemenea sfinților apostoli, și episcop apărător al Ortodoxiei, după pilda dascălului său, sfântul Ilarie de Poitiers, acest Atanasie al Apusului.

Nu au existat pe aceste meleaguri sfinți mai vestiți și mai cinstiți decât sfântul Martin. Cum anul acesta este de actualitate comemorarea primului război mondial, se cuvine să amintim că armistițiul care a pus capăt acestui conflict catastrofic a fost semnat pe 11 noiembrie, în ziua praznicului sfântului Martin. Dea Domnul ca sfântul Martin să apere pururea Franța!

            Un alt motiv de bucurie este hirotonirea întru diacon a lui Jean-Paul, pe seama mănăstirii noastre. De patruzeci de ani, viața lui Jean-Paul se împletește cu cea a obștii noastre. Ar lua însă prea mult timp să evocăm acum această istorisire, dar vrem să amintim că ea fost adumbrită de mult har, așa cum îmi amintea de curând părintele Yves Capony, care tocmai a trecut la Domnul.

            Avem și un alt motiv de a ne bucura: de prezența în mijlocul nostru a Înaltpreasfințitului Iosif, părintele și păstorul nostru în Hristos. Prezența arhiepiscopului și mitropolitului nostru nu e doar o cinste pentru obște, ci și o vestire din partea Sfântului Duh. Prin episcop, Biserica se arată ca marea taină a comuniunii noastre cu Dumnezeu. Unde este ierarhul este și Biserica; iar unde este Biserica, acolo este Duhul Sfânt.

            Mulțumim din suflet Înaltpreasfințitului Iosif și viață lungă și cu pace tuturor!

          Pr Moïse
           
cantauque@nordnet.fr

      


3 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare