Parohia Sfântul Apostol Andrei din Basel Elveția la 10 ani de activitate

Duminică 30 noiembrie 2014 de Sfântul Apostol Andrei, pentru Parohia ortodoxă română din Basel Elveția, prăznuirea Apostolului românilor a constituit un dublu prilej de bucurie: serbarea hramului și a celor zece ani de activitate

*

Parohia Sfântul Apostol Andrei din Basel Elveția

la 10 ani de activitate

Duminică 30 noiembrie a avut loc prăznuirea Sfântului Apostol Andrei Cel-Întâi-Chemat. Prăznuirea ocrotitorului României este un moment de bucurie pentru toți creștinii ortodocși români, dar mai cu seamă pentru cei care îl au pe ocrotitorul României drept patron al parohiei lor. O astfel de parohie în cadrul Mitropoliei noastre este și Parohia Sfântul Apostol Andrei din Basel, Elveția.

Pentru Parohia Sfântul Apostol Andrei, prăznuirea Apostolului românilor a constituit un dublu prilej de bucurie, căci odată cu serbarea hramului s-au serbat și zece ani de activitate. Bucuria acestei duble sărbători a fost cu atât mai mare cu cât în mijlocul credincioșilor a fost prezent Înaltpreasfințitul Iosif, care a slujit Liturghia arhierească împreună cu preotul paroh, Laurențiu Precup, cu pr. prof. dr. Dorin Oancea, precum și cu preoți sosiți din alte parohii din Elveția: Părintele Dr. Dan Moldovan de la Lucerna, părintele Marius Manea de la Neuchatel, părintele Ieromonah Gavriil de la mănăstirea Acoperământului Maicii Domnului de la Grolley, Elveția, părintele ierodiacon Timotei , de la Berna, Elveția și părintele ierodiacon Grigore de la Limours.

Cu o seară înainte, la biserica Sankt Niklaus, centrul catolic din Reinach, a avut loc o conferință cu titlul, "Die Orthodoxe Spiritualität in der Kirche und Zuhause" susținută de Pr. prof. dr. Dorin Oancea de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu. În cadrul conferinței, punând accentul pe prezența Pantocratorului, părintele profesor, a încercat prezentarea spațiului liturgic ortodox, în speță a bisericii. Aceasta prin arhitectura și picturile sale servește ca mijloc de întărire a credincioșilor, care odată intrați în acest spațiu sacru se umplu de putere și sfințenie, pe care o retransmit, odată întorși la casele lor. După conferința părintelui profesor, a urmat săvârșirea Vecerniei Ortodoxe de către preotul paroh Laurențiu Precup și de către ieromonahul Gavriil, preotul slujitor la mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului de la Grolley. La final, toată lumea a fost invitată la o agapă, oaspeții elvețieni rămânând mișcați, după declarațiile lor, de pregătirea și primirea iubitoare și odihnitoare a enoriașilor parohiei ortodoxe românești din Basel .

A doua zi, Sfânta Liturghie arhierească s-a săvârșit în locul obișnuit de slujire al parohiei din Reinach, biserica St. Marien, Stockackerstrasse 36. Pr. prof. dr. Dorin Oancea a primit binecuvântarea de a rosti și predica de la Sfânta Liturghie în care s-a citit pericopa referitoare la tânărul bogat. În cuvântul său, părintele profesor a subliniat importanța renunțării la atașamentul față de lume, arătând că chiar dacă nu suntem chemați să renunțăm la averile noastre, suntem totuși chemați să renunțăm la ceea ce, datorită caracterului său excesiv, ne leagă de lume.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Iosif a sfințit iconostasul mobil folosit de către românii ortodocși din Basel la săvârșirea slujbelor. În cuvântul său de sfârșit, ce a precedat acordarea gramatelor mitropolitane diferitelor persoane din parohia Sfântul Apostol Andrei Basel, Înaltpreasfințitul Iosif a vorbit despre numărul și importanța întâlnirilor fiecărui membru al parohiei cu ceilalți de-a lungul anilor. Numărul mare, aparent frapant, al întâlnirilor responsabilizează către cunoaștere și adevărată comunicare. Întrucât fiecare este iubit de către Hristos, nu trebuie să fim indiferenți unii altora. Evidențiind însemnătatea locului pe care Hristos trebuie să îl ocupe în preocupările noastre, Înaltpreasfinția Sa a îndemnat credincioșii să primească în inimile lor pe aproapele lor, urmând exemplul lui Hristos, Cel Care primește pe toți.

Înaltpreasfințitul Iosif a acordat o serie de gramate mitropolitane celor care s-au remarcat de-a lungul timpului prin activitățile desfășurate spre sprijinirea parohiei.

Slujba a fost continuată cu o agapă la care au fost invitați toți cei prezenți, agapă posibilă prin împreună lucrarea mai multor credincioși ai parohiei. Osteneala lor a fost apreciată, oaspeții elvețieni invitați la hram, cât și toți cei prezenți, fiind încă o dată impresionați de caracterul pregătirilor.

Pr. Gheorghe Laurențiu Precup

3 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 decembrie 2018

Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului)

» citeste in continuare