Popas duhovnicesc la hramul parohiei "Sfântul Nicolae" din Zürich, Elveția

07 decembrie 2014

                                                           

Popas duhovnicesc la hramul parohiei noastre din Zürich

07 decembrie 2014

                                                           

Pentru viaţa unei parohii, hramul înseamnă cea de-a treia mare sărbătoare de peste an. Este ştiut că, în viaţa spirituală creştin-ortodoxă, Praznicul Învierii şi cel al Naşterii Mântuitorului Hristos sunt sărbătorile de referinţă din anul liturgic. A treia mare sărbătoare anuală, ca un popas în viaţa duhovnicească a unei comunităţi, este hramul, adică acea zi în care se cinsteşte ocrotitorul ei. În cazul nostru, ocrotitorul este Sfântul Ierarh Nicolae, mare făcător de minuni († 6 decembrie).

Dacă hramul parohiei este al treilea mare popas duhovnicesc, trebuie să înţelegem şi că, aşa cum ne pregătim la celelalte două mari sărbători - Naşterea şi Învierea Domnului - tot aşa trebuie să ne pregătim, cu acelaşi interes, cu aceeaşi intensitate, şi pentru sărbătorirea Sfântului ocrotitor. Aceasta pregătire se face prin rugăciune particulară, post, spovedanie şi împărtăşire, prin participarea la rugăciunile şi slujbele comune, prilejuite de hram. Într-un plan secundar trebuie să aşezăm pregătirea agapei de hram şi a darurilor pentru cei mici, ştiind că Sfântul Nicolae este aducătorul binecuvântării şi al bucuriei copiilor.

Sărbătoarea hramului parohiei are o semnificaţie duhovnicească aparte pentru toţi enoriaşii noştri din Zürich, dar este şi un moment de bucurie comună, căci întreaga comunitate a credincioşilor trăieşte plenar comuniunea atât în timpul Sfintei Liturghii arhiereşti, cât şi după aceasta. Suntem convinşi că, paticipând la hramul parohiei, mărturisim credinţa noastră ortodoxă bimilenară, ne împărtăşim dragostea frăţească şi arătăm ataşamentul nostru profund la valorile şi tradiţiile româneşti.

 

Şi anul acesta Sfântul Ierarh Nicolae ne-a strâns laolaltă, în duh de rugăciune şi înălţare sufletească, ajutându-ne să fim mai tari în credinţă şi mijlocind la Bunul Dumnezeu împlinirea rugăciunilor noastre. Programul sărbătorii hramului a început de vineri seara (5 dec.) şi a culminat cu Sfânta Liturghie arhierească de Duminică 07 decembrie. După programul liturgic a urmat Agapa, timp în care copiii de la Școala parohială au prezentat o serbare de Moş Nicolae, iar corul tinerilor din parohie şi Corala invitată ne-au încântat cu tradiţionalele colinde.

 

Bucuria sărbătorii noastre parohiale a fost sporită de prezenţa ÎPS Părinte Mitropolit Iosif, care ne-a binecuvântat, a hirotesit ipodiacon pe tânărul enoriaş Mihai Vitănescu şi a hirotonit întru preot pe Diac. Bogdan Mereu, pentru parohia din Chur. "Corala Ciprian Porumbescu" din Suceava, sub îndrumarea dirijorului pr. prof. Lucian-Ionuţ Tablan Popescu, a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie arhierească şi apoi ne-a oferit un concert de colinde.

Pr. Romică-Nicolae Enoiu

9 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare