Popas duhovnicesc la hramul parohiei "Sfântul Nicolae" din Zürich, Elveția

07 decembrie 2014

                                                           

Popas duhovnicesc la hramul parohiei noastre din Zürich

07 decembrie 2014

                                                           

Pentru viaţa unei parohii, hramul înseamnă cea de-a treia mare sărbătoare de peste an. Este ştiut că, în viaţa spirituală creştin-ortodoxă, Praznicul Învierii şi cel al Naşterii Mântuitorului Hristos sunt sărbătorile de referinţă din anul liturgic. A treia mare sărbătoare anuală, ca un popas în viaţa duhovnicească a unei comunităţi, este hramul, adică acea zi în care se cinsteşte ocrotitorul ei. În cazul nostru, ocrotitorul este Sfântul Ierarh Nicolae, mare făcător de minuni († 6 decembrie).

Dacă hramul parohiei este al treilea mare popas duhovnicesc, trebuie să înţelegem şi că, aşa cum ne pregătim la celelalte două mari sărbători - Naşterea şi Învierea Domnului - tot aşa trebuie să ne pregătim, cu acelaşi interes, cu aceeaşi intensitate, şi pentru sărbătorirea Sfântului ocrotitor. Aceasta pregătire se face prin rugăciune particulară, post, spovedanie şi împărtăşire, prin participarea la rugăciunile şi slujbele comune, prilejuite de hram. Într-un plan secundar trebuie să aşezăm pregătirea agapei de hram şi a darurilor pentru cei mici, ştiind că Sfântul Nicolae este aducătorul binecuvântării şi al bucuriei copiilor.

Sărbătoarea hramului parohiei are o semnificaţie duhovnicească aparte pentru toţi enoriaşii noştri din Zürich, dar este şi un moment de bucurie comună, căci întreaga comunitate a credincioşilor trăieşte plenar comuniunea atât în timpul Sfintei Liturghii arhiereşti, cât şi după aceasta. Suntem convinşi că, paticipând la hramul parohiei, mărturisim credinţa noastră ortodoxă bimilenară, ne împărtăşim dragostea frăţească şi arătăm ataşamentul nostru profund la valorile şi tradiţiile româneşti.

 

Şi anul acesta Sfântul Ierarh Nicolae ne-a strâns laolaltă, în duh de rugăciune şi înălţare sufletească, ajutându-ne să fim mai tari în credinţă şi mijlocind la Bunul Dumnezeu împlinirea rugăciunilor noastre. Programul sărbătorii hramului a început de vineri seara (5 dec.) şi a culminat cu Sfânta Liturghie arhierească de Duminică 07 decembrie. După programul liturgic a urmat Agapa, timp în care copiii de la Școala parohială au prezentat o serbare de Moş Nicolae, iar corul tinerilor din parohie şi Corala invitată ne-au încântat cu tradiţionalele colinde.

 

Bucuria sărbătorii noastre parohiale a fost sporită de prezenţa ÎPS Părinte Mitropolit Iosif, care ne-a binecuvântat, a hirotesit ipodiacon pe tânărul enoriaş Mihai Vitănescu şi a hirotonit întru preot pe Diac. Bogdan Mereu, pentru parohia din Chur. "Corala Ciprian Porumbescu" din Suceava, sub îndrumarea dirijorului pr. prof. Lucian-Ionuţ Tablan Popescu, a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie arhierească şi apoi ne-a oferit un concert de colinde.

Pr. Romică-Nicolae Enoiu

9 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 decembrie 2018

Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului)

» citeste in continuare