Popas duhovnicesc la hramul parohiei "Sfântul Nicolae" din Zürich, Elveția

07 decembrie 2014

                                                           

Popas duhovnicesc la hramul parohiei noastre din Zürich

07 decembrie 2014

                                                           

Pentru viaţa unei parohii, hramul înseamnă cea de-a treia mare sărbătoare de peste an. Este ştiut că, în viaţa spirituală creştin-ortodoxă, Praznicul Învierii şi cel al Naşterii Mântuitorului Hristos sunt sărbătorile de referinţă din anul liturgic. A treia mare sărbătoare anuală, ca un popas în viaţa duhovnicească a unei comunităţi, este hramul, adică acea zi în care se cinsteşte ocrotitorul ei. În cazul nostru, ocrotitorul este Sfântul Ierarh Nicolae, mare făcător de minuni († 6 decembrie).

Dacă hramul parohiei este al treilea mare popas duhovnicesc, trebuie să înţelegem şi că, aşa cum ne pregătim la celelalte două mari sărbători - Naşterea şi Învierea Domnului - tot aşa trebuie să ne pregătim, cu acelaşi interes, cu aceeaşi intensitate, şi pentru sărbătorirea Sfântului ocrotitor. Aceasta pregătire se face prin rugăciune particulară, post, spovedanie şi împărtăşire, prin participarea la rugăciunile şi slujbele comune, prilejuite de hram. Într-un plan secundar trebuie să aşezăm pregătirea agapei de hram şi a darurilor pentru cei mici, ştiind că Sfântul Nicolae este aducătorul binecuvântării şi al bucuriei copiilor.

Sărbătoarea hramului parohiei are o semnificaţie duhovnicească aparte pentru toţi enoriaşii noştri din Zürich, dar este şi un moment de bucurie comună, căci întreaga comunitate a credincioşilor trăieşte plenar comuniunea atât în timpul Sfintei Liturghii arhiereşti, cât şi după aceasta. Suntem convinşi că, paticipând la hramul parohiei, mărturisim credinţa noastră ortodoxă bimilenară, ne împărtăşim dragostea frăţească şi arătăm ataşamentul nostru profund la valorile şi tradiţiile româneşti.

 

Şi anul acesta Sfântul Ierarh Nicolae ne-a strâns laolaltă, în duh de rugăciune şi înălţare sufletească, ajutându-ne să fim mai tari în credinţă şi mijlocind la Bunul Dumnezeu împlinirea rugăciunilor noastre. Programul sărbătorii hramului a început de vineri seara (5 dec.) şi a culminat cu Sfânta Liturghie arhierească de Duminică 07 decembrie. După programul liturgic a urmat Agapa, timp în care copiii de la Școala parohială au prezentat o serbare de Moş Nicolae, iar corul tinerilor din parohie şi Corala invitată ne-au încântat cu tradiţionalele colinde.

 

Bucuria sărbătorii noastre parohiale a fost sporită de prezenţa ÎPS Părinte Mitropolit Iosif, care ne-a binecuvântat, a hirotesit ipodiacon pe tânărul enoriaş Mihai Vitănescu şi a hirotonit întru preot pe Diac. Bogdan Mereu, pentru parohia din Chur. "Corala Ciprian Porumbescu" din Suceava, sub îndrumarea dirijorului pr. prof. Lucian-Ionuţ Tablan Popescu, a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie arhierească şi apoi ne-a oferit un concert de colinde.

Pr. Romică-Nicolae Enoiu

9 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 octombrie 2018

Duminica a 23-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 octombrie 2018

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași; Duminica a 21-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; Pilda Semănătorului; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 octombrie 2018

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain)

» citeste in continuare

Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

» citeste in continuare

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

Apelul Adunării Naţionale Bisericeşti pentru participarea la referendum în 6-7 octombrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 septembrie 2018

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte- Iubirea vrăjmașilor)

» citeste in continuare