Comunicat AEOF - Paris 15 decembrie 2014

Episcopii ortodocși din Franța au participat vineri, 12 decembrie 2014, la reuniunea lor periodică, care a avut loc la sediul AEOF (Adunarea Episcopilor Ortodocși din Franța).

            

Descarcă comunicatul în format PDF

                              

           

Comunicat

 Paris, 15 decembrie 2014

 

Episcopii ortodocși din Franța au participat vineri, 12 decembrie 2014, la reuniunea lor periodică, care a avut loc la sediul AEOF (Adunarea Episcopilor Ortodocși din Franța). Ședința a fost condusă de către Înaltpreasfințitul mitropolit EMMANUEL.

 

  1. Cu ocazia praznicului Nașterii Domnului 2014 și a sărbătorilor de sfârșit de an civil, ierarhii adresează tuturor creștinilor din Franța și familiilor acestora, cele mai bune urări de pace și sănătate. De asemenea, îi îndeamnă ca în această perioadă a anului să se gândească la cei nevoiași și să vină în ajutor acelora care se află în greutăți și nevoi. „Adevărat zic vouă: întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei preamici, Mie Mi-ați făcut.” (Mt 25, 40).
  2. Ierarhii se bucură de perspectivele ecumenice deschise de vizita irenică făcută la Fanar, la sediul Patriarhiei Ecumenice de la Constantinopol, pe data de 30 noiembrie, de către Sanctitatea Sa papa Francisc, Preafericirii sale patriarhul Bartolomeu I, cu ocazia praznicului sfântului apostol Andrei, hramul Patriarhiei. Ierarhii se bucură pentru semnarea de către cei doi întâi-stătători a Declarației Comune care insistă asupra faptului că „pentru rezolvarea marilor provocări cu care se confruntă lumea de azi este nevoie ca oamenii cu bună voință să fie solidari unii cu alții ".
  3. Ierarhii AEOF dau slavă Domnului pentru atmosfera de cooperare care domnește în timpul lucrărilor pregătitoare, premergătoare Sfântului și Marelui Sinod panortodox, conform calendarului și rânduielii definite la SINAXA întâi-stătătorilor Bisericilor ortodoxe autocefale, care a avut loc la Fanar, în luna martie a acestui an. Deopotrivă, sfințiții ierarhi nădăjduiesc că dificultățile ce au apărut vor fi depășite în duh de unire.
  4. Ierarhii se bucură pentru reluarea dialogului dintre Bisericile Ortodoxe și vechile Biserici orientale ortodoxe, care a avut loc la Atena, între 23 și 26 noiembrie 2014.
  5. Preocupările ecologice și pregătirea summit-ului internațional al Națiunilor Unite „Paris Climat 2015” (COP21) care va avea loc în decembrie 2015 în Franța, au fost evocate de către ierarhi, care au expus diferite idei privind o participare activă a ortodocșilor din Franța la acest eveniment de prim plan privind mediul înconjurător.
  6. Ierarhii au luat la cunoștință pregătirile celui de-al 15-lea Congres al Fraternității Ortodoxe din Europa Occidentală, prevăzut între 30 aprilie și 3 mai 2015 la Bordeaux, și au binecuvântat ca acesta să aibă loc.
  7. Următoarea reuniune va avea loc marți, 20 ianuarie 2015, la orele 15. Aceasta va fi urmată la orele 17:30 de slujba binecuvântării noului an civil 2015 la catedrala greacă Sfântul Ștefan (7 rue Georges Bizet, 75116 Paris) și de ceremonia de urări adresate credincioșilor, autorităților civile și religioase din țara noastră, precum și presei.

 

--- Contact Presă AEOF ---

Carol Saba – Responsabil Comunicare

Tel. : + 33 (0) 6 20 18 46 77 --- Email : contact@aeof.fr

                      

AEOF

7 rue Georges Bizet, 75116 Paris

                             www.aeof.fr                  

17 Decembrie 2014

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 16 decembrie 2018

Duminica a 28-a după Rusalii (a Sfinților Strămoși sau a Drepților Vechiului Testament)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 09 decembrie 2018

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 06 decembrie 2018

Sf. Ierarh Nicolae, arhiep. Mirelor Lichiei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 02 decembrie 2018

Duminica a 31-a după Rusalii (a Vindecării orbului din Ierihon)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 30 noiembrie 2018

+ Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat – ocrotitorul României

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 25 noiembrie 2018

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare