20 iunie 2010 - Semnarea acordului dintre Înaltpreasfinţitul Iosif şi Episcopul Romano-Catolic pentru preluarea unei biserici pentru parohia ortodoxă română (Grenoble, Franţa)


Semnarea acordului dintre Înaltpreasfinţitul Iosif şi Episcopul Romano-Catolic pentru preluarea unei biserici (Grenoble, Franţa)

Duminică, 20 iunie 2010, la Grenoble (Franţa), se va semna, în jurul orei 15, acordul pentru preluarea unei biserici de către comunitatea ortodoxă românească, pentru o perioadă de trei ani.  Acordul va fi  semnat de către Înaltpreasfinţia Sa Părintele Mitropolit IOSIF şi Excelenţa Sa Monseniorul GUY de KERIMEL, Episcopul romano-catolic de Grenoble-Vienne. Biserica va fi pusă la dispoziţia Parohiei Ortodoxe Române a Tuturor Sfinţilor (Pr. Ioan CĂPUŢAN) şi va putea fi, eventual, cumpărată de către comunitatea românească.

18 Iunie 2010

Actualităţi