26-27 iunie 2010 Week-end parohial la Vézelay (Franţa)


 Week-end parohial la Vézelay (Franţa)

 26-27 iunie 2010

Parohia St. Germain şi Sf. Clodoald (Cloud) din Louveciennes (Franţa) organizează un weekend parohial, familial, frăţesc, de recreare şi de rugăciune la Vézelay, în 26 şi 27 iunie 2010. O cateheză cu tema bogăţia pelerinajului şi experienţa colectivă va aduce în discuţie subiecte despre ce este şi ce semnificaţie are modul de vieţuire între creştini; referiri la faptele Apostolilor; universul care ne înconjoară; pelerinii (credincioşi sau nu); mărturia noastră faţă de cei cu care ne întâlnim (la şcoală, în familie, etc); curajul tinerilor de a spune şi de a demonstra că sunt creştini ortodocşi. 

Din program:

  • Vizitarea Bazilicii şi a satului Vézelay
  • Rugăciunea de mijlocire către Sf.Maria Magdalena
  • Dumnezeiasca Liturghie la parohia ortodoxă de la Vézelay

Cazarea, fără masă, este deja rezervată la Hanul Jeunnesse de Vézelay (10 € / persoană). Sâmbătă, 26 iunie, ora 11, întâlnirea participanţilor în faţa hanului Jeunnesse de Vézelay

 

Informaţii şi rezervări:

Pr. diacon Claude Delangle 
Tel: 00 33 (0)6 50 61 72 82.

21 Iunie 2010

Actualităţi