ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE până pe 06 martie 2015

DIN GRIJĂ PENTRU SUFLET

Descarcă formularul de înscriere aici la www.oradereligie.ro


"În urma Deciziei Curții Constituționale a României nr. 699 din 12 noiembrie 2014, prin care se stabilește obligativitatea înscrierii fiecărui elev la ora de Religie, școlile din România organizează în zilele acestea înregistrarea cererilor tip de înscriere. Cererea trebuie să fie completată, semnată și transmisă de către părinții sau reprezentanții legali ai elevilor până cel târziu în data de 6 martie a.c..

Situația creată în urma deciziei Curții constituționale ne pune pe fiecare dintre noi, episcopi, preoți, părinți și elevi, în fața unui moment de maximă responsabilitate pentru viitorul educației copiilor din România.

Fiecare credincios este chemat în aceste zile să dovedească angajament mărturisitor prin implicarea concretă în acest proces de susținere a participării elevilor la ora de religie." Înaltpreasfințitul Mitropolit Iosif

*

Mitropolitul Iosif face un apel către părinți: "Să ne implicăm în susținerea participării la ora de religie a copiilor lăsați în țară".

*

Înscrierea la ora de Religie, Mărturisire de credință Prefericitul Părinte Patriarh Daniel

*

ÎNDEMNURI ALE PS SILUAN AL ITALIEI PRIVIND ORA DE RELIGIE PENTRU COPIII BISERICII NOASTRE (2015)

*

ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE. O campanie Asociația „Părinți pentru Ora de Religie”

În urmă cu 25 de ani, românii au luptat pentru libertate și au învins. Astăzi, copiii acelorași români sunt amenințați de o democrație prost înțeleasă, care ar dori să șteargă orice urmă de spiritualitate din educația lor. Oferă copilului tău posibilitatea de a-și cunoaște credința și de a alege în cunoștință de cauză. ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE!

*

DIN GRIJĂ PENTRU SUFLET

*
Personalități românești pentru ora de religie

Ora de religie: Ana Blandiana, Connect-R, Sofia Vicoveanca, Manuela Hărăbor, Dan Puric, Daniel Buzdugan, Elisabeta Lipă. O campanie A.P.O.R. pentru înscrierea la ora de religie. Înscrie-ți copilul! Descarcă formularul de la www.oradereligie.ro și depune-l la secretariatul școlii (inclusiv electronic) până pe 6 martie. Nu aștepta ultima zi!

3 Martie 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 ianuarie 2018

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 ianuarie 2018

†) Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului. Duminica după Botezul Domnului (Începutul Propovăduirii Domnului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 06 ianuarie 2018

Botezul Domnului – Epifania

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 31 decembrie 2017

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 27 decembrie 2017

Sf. Apostol, Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan

» citeste in continuare