ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE până pe 06 martie 2015

DIN GRIJĂ PENTRU SUFLET

Descarcă formularul de înscriere aici la www.oradereligie.ro


"În urma Deciziei Curții Constituționale a României nr. 699 din 12 noiembrie 2014, prin care se stabilește obligativitatea înscrierii fiecărui elev la ora de Religie, școlile din România organizează în zilele acestea înregistrarea cererilor tip de înscriere. Cererea trebuie să fie completată, semnată și transmisă de către părinții sau reprezentanții legali ai elevilor până cel târziu în data de 6 martie a.c..

Situația creată în urma deciziei Curții constituționale ne pune pe fiecare dintre noi, episcopi, preoți, părinți și elevi, în fața unui moment de maximă responsabilitate pentru viitorul educației copiilor din România.

Fiecare credincios este chemat în aceste zile să dovedească angajament mărturisitor prin implicarea concretă în acest proces de susținere a participării elevilor la ora de religie." Înaltpreasfințitul Mitropolit Iosif

*

Mitropolitul Iosif face un apel către părinți: "Să ne implicăm în susținerea participării la ora de religie a copiilor lăsați în țară".

*

Înscrierea la ora de Religie, Mărturisire de credință Prefericitul Părinte Patriarh Daniel

*

ÎNDEMNURI ALE PS SILUAN AL ITALIEI PRIVIND ORA DE RELIGIE PENTRU COPIII BISERICII NOASTRE (2015)

*

ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE. O campanie Asociația „Părinți pentru Ora de Religie”

În urmă cu 25 de ani, românii au luptat pentru libertate și au învins. Astăzi, copiii acelorași români sunt amenințați de o democrație prost înțeleasă, care ar dori să șteargă orice urmă de spiritualitate din educația lor. Oferă copilului tău posibilitatea de a-și cunoaște credința și de a alege în cunoștință de cauză. ÎNSCRIE-ȚI COPILUL LA ORA DE RELIGIE!

*

DIN GRIJĂ PENTRU SUFLET

*
Personalități românești pentru ora de religie

Ora de religie: Ana Blandiana, Connect-R, Sofia Vicoveanca, Manuela Hărăbor, Dan Puric, Daniel Buzdugan, Elisabeta Lipă. O campanie A.P.O.R. pentru înscrierea la ora de religie. Înscrie-ți copilul! Descarcă formularul de la www.oradereligie.ro și depune-l la secretariatul școlii (inclusiv electronic) până pe 6 martie. Nu aștepta ultima zi!

3 Martie 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 16 septembrie 2018

Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 14 septembrie 2018

Înălțarea Sfintei Cruci (Post)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 09 septembrie 2018

Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 08 septembrie 2018

(†) Nașterea Maicii Domnului

» citeste in continuare

Comunicat de presa

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la începutul anului școlar 2018-2019: Educația – lumină pentru viață şi bucurie de Centenar

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 02 septembrie 2018

Duminica a 14-a după Rusalii (Pilda nunții fiului de împărat)

» citeste in continuare