SLUJBA ANUALĂ DE POMENIRE A EROILOR în Cimitirul militar de la Haguenau - Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Strasbourg, Franța

Sâmbătă 09 mai 2015 la ora 16.00

   

Sâmbătă 09 mai 2015 la ora 16.00 va avea loc slujba anuală de pomenire a eroilor în Cimitirul militar de la Haguenau - careul eroilor români.

Trasmitem mesajul părintelui Vasile Iorgulescu de la Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Strasbourg, Franța.

 

Hristos a înviat!

 

Sâmbàta viitoare, 9 mai, la ora 16,00, va avea loc slujba anualà a parohiei noastre în Cimitirul militar de la Haguenau - careul eroilor români. Ceremonia va cuprinde : depunere de jerbe din partea Consulatului general al României la Strasbourg, slujba de parastas, agapà simplà. Ne vom înapoia la Strasbourg pentru Vecernie, în jur de ora 18,30.

 

Dupà cum stiti, în anii trecuti, datà fiind configuratia specialà a Cimitirului "Saint-Georges" din Haguenau - asezat nu departe de centrul orasului si reunind în aceeasi incintà cimitirul parohial si necropola militarà - formulele de organizare adoptate de noi au variat si ele si s-au schimbat în functie de experientà. Am gàsit cà cea mai potrività este aceasta : sà sàvârsim slujba si ceremonia civilà în dupà-amiaza sâmbetei celei mai apropiate de Ziua Victoriei de la 8 mai si sà ne reculegem la càpàtâiul eroilor nostri pret de câteva momente în ajunul pomenirii lor la Sfânta Proscomidie din duminica ce va urma.

 

Sau, mai pe scurt : sâmbàtà dupà-amiaza pomenirea eroilor în cimitir, duminicà - pomenirea lor la Sfânta Liturghie.

 

Contàm pe prezenta dumneavoastrà la aceastà slujbà dar atât de importantà, precizând cà una dintre chemàrile dintâi ale Comunitàtii noastre este aceea ce a veghea ca sà nu se stingà candela rugàciunii pe mormintele lor. Am observat în ultimii ani o slàbire a grijii pentru memoria ostasilor români din Alsacia, ceea ce mi se pare trist si grav. Ori de câte ori se apropie data pomenirii lor îmi vin în minte cuvintele grele ale Sfântului Ioan Hrisostom (pe care-l comemoràm anul acesta ) : "Cine uità sà-si pomeneascà stràmosii si eroii, uitat sà fie la rândul lui!". Sà nu fie asa la noi! Putem jertfi o dupà-amiazà pentru a fi alàturi de cei care s-au stins în disperarea singuràtàtii si nu au pe nimeni ca sà le aprindà o lumânare la càpàtâi. Le datoràm recunostintà, sà nu abdicàm de la datoria noastrà cea atât de usor de împlinit!

 

Và multumesc pentru orice sugestie sau contributie menità sà amelioreze întâlnirea aceasta de rugàciune.

 

Mai jos, planul pentru a ajunge usor la Cimitir si legàtura càtre site-ul parohiei, unde gàsiti programul detaliat al slujbelor si activitàtilor din lunile urmàtoare.

 

Cu multumiri.

Doamne ajutà.

Pr. V. Iorgulescu

Adresa Cimitirului : 1 route de Marienthal - HAGUENAU :
https://www.google.fr/maps/place/1+Route+de+Marienthal,+67500+Haguenau/@48.8083881,7.7975702,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4796eae7e4b51a33:0xa560a4579cbcb3d6

Site-ul actualizat prin postarea programului pe lunile urmàtoare :
http://www.biserica-strasbourg.fr/

    

7 Mai 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 decembrie 2018

Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului)

» citeste in continuare