Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale (Limours, Franţa)

În perioada 30 iunie 2010 - 4 iulie 2010 are loc Congresul Mitropoliei (Limours, Franţa)

Congresul Mitropoliei

Congresul Mitropoliei este un organism reprezentativ consultativ, format din Sinodul Mitropolitan, membrii Consiliului Mitropolitan şi ai Consiliilor eparhiale, delegaţii parohiilor din Eparhiile Mitropolii - clerici şi mireni, delegaţii aşezămintelor monahale. Clericii parohiilor sunt delegaţi de drept, iar numărul delegaţilor laici este hotărât de Adunarea Parohială. El se întruneşte o dată la trei ani şi are rol consultativ, informativ-comunitar, în dezbaterea problemelor importante privind misiunea sau organizarea Mitropoliei, adoptând, cu majoritate de voturi, rezoluţii ce urmează să fie luate în considerare de Adunarea Mitropolitană şi de Adunările Eparhiale. La lucrările Congresului Mitropolitan pot participa şi alţi clerici şi mireni din Mitropolie, fără a avea însă drept de vot în procesul de adoptare a rezoluţiilor.

Ieri, 1 iulie 2010, a început Congresul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, zi în care a avut loc  o primă conferinţă susţinută de Pr Patriciu Vlaicu (Profesor de drept canonica la Facultatea de Teologie din Cluj si Consilier Canonic al Mitropoliei), intitulată Conştiinţa canonică în Biserică, precum şi lucrul în grupuri, ateliere, discuţii. Deschiderea Congresului a fost inaugurată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif. 

2 Iulie 2010

Actualităţi