6-7 iulie 2010 Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (Bucureşti, România)

În zilele de 6-7 iulie 2010, în Sala Sinodală din Reşedinţa patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, va avea loc şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

Sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în această dimineaţă, la Reşedinţa Patriarhală, au început lucrările Sfântului Sinod. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în deschiderea lucrărilor Sfântului Sinod a susţinut o meditaţie duhovnicească intitulată Demnitatea şi responsabilitatea episcopală în Biserică

În cadrul acestei mediaţii Preafericirea Sa referindu-se la demnitatea slujirii episcopale a spus: Demnitatea slujirii episcopale este sfântă şi mare, iar responsabilitatea şi dificultăţile ei sunt multiple. Într-o lume care pierde rapid simţul sfinţeniei şi al comuniunii, multele dificultăţi ale slujirii episcopale ne îndeamnă să ne apropiem prin rugăciune, gândire şi lucrare, mai mult de Hristos, Capul Bisericii

De asemenea, Patriarhul României a afirmat: Vremurile de criză ne îndeamnă la pocăinţă pentru tot ceea ce a fost greşeală sau lipsă de atenţie şi de lucrare dreaptă în viaţa noastră personală, a familiei creştine în general, a comunităţii de care aparţinem şi a societăţii în care trăim. În acelaşi timp, orice situaţie de criză ne îndeamnă la un nou început, la o înnoire a gândirii şi făptuirii, a modului de a reflecta şi de a acţiona

6 Iulie 2010

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 26 noiembrie 2017

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare