6-7 iulie 2010 Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (Bucureşti, România)

În zilele de 6-7 iulie 2010, în Sala Sinodală din Reşedinţa patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, va avea loc şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

Sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în această dimineaţă, la Reşedinţa Patriarhală, au început lucrările Sfântului Sinod. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în deschiderea lucrărilor Sfântului Sinod a susţinut o meditaţie duhovnicească intitulată Demnitatea şi responsabilitatea episcopală în Biserică

În cadrul acestei mediaţii Preafericirea Sa referindu-se la demnitatea slujirii episcopale a spus: Demnitatea slujirii episcopale este sfântă şi mare, iar responsabilitatea şi dificultăţile ei sunt multiple. Într-o lume care pierde rapid simţul sfinţeniei şi al comuniunii, multele dificultăţi ale slujirii episcopale ne îndeamnă să ne apropiem prin rugăciune, gândire şi lucrare, mai mult de Hristos, Capul Bisericii

De asemenea, Patriarhul României a afirmat: Vremurile de criză ne îndeamnă la pocăinţă pentru tot ceea ce a fost greşeală sau lipsă de atenţie şi de lucrare dreaptă în viaţa noastră personală, a familiei creştine în general, a comunităţii de care aparţinem şi a societăţii în care trăim. În acelaşi timp, orice situaţie de criză ne îndeamnă la un nou început, la o înnoire a gândirii şi făptuirii, a modului de a reflecta şi de a acţiona

6 Iulie 2010

Actualităţi