COMUNICATUL Adunarii Episcopilor Ortodocși din Franța din 9 septembrie 2015

COMUNICAT AEOF din 9 septembrie 2015 : „Primirea de oaspeți să n-o uitați, căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.” (Evrei, 13,2)

Adunarea Episcopilor Ortodocși din Franța

COMUNICAT

                                                                                                

9 septembrie 2015

 

„Primirea de oaspeți să n-o uitați, căci prin aceasta unii, fără ca să știe, au primit în gazdă, îngeri.” (Evrei, 13,2)

 

Episcopii membri ai Adunării Episcopilor Ortodocși din Franța (AEOF) sunt pronfund îngrijorați de drama umanitară care are loc în zilele noastre în partea orientală a Mării Mediterane. Conflictele ce au loc în această parte a globului au determinat multe popoare să ia drumul exilului, punându-și adesea viața în pericol.

Teologia ortodoxă este limpede în privința migranților, a celor străini, a celor aflați în exil. Ea se întemeiază pe cuvintele Mântuitorului: „Străin am fost și M-ați primit” (Mt 25, 35) și oferă ca pildă purtarea plină de dragoste a bunului Samaritean (Luca 10, 25-37).

 Astfel, AEOF este preocupată de primirea migranților în Franța. De altfel, prezența ortodoxă este aici rodul unor valuri migratorii care, din motive politice sau economice, au împins popoare din Asia Mică, Orientul Apropiat, Balcani sau Europa orientală, să caute aici un adăpost. În acest context al dezrădăcinării, ca răspuns la durerea exilului, aceste popoare ortodoxe au găsit tăria de a se intregra în contextul socio-politic primitor, constituind însă o diaspora. Franța este o țară de adopție, care a fost modelată de imigrație.

Criza migrației la care face Franța față în zilele noastre nu se limitează la frontierele Hexagonului, ci ea constituie o provocare pentru Europa și nu numai. Nu poate fi vorba de solidaritate adevărată cu migranții, dacă nu există o solidaritate prealabilă între statele Uniunii Europene, care să faciliteze primirea migranților și care să reevalueze chestiunea dreptului de azil în mod mai cuprinzător. Unele țări, precum Grecia, sunt lovite din plin de această realitate tragică și au nevoie de punerea în practică a unor mecanisme care să permită o abordare de urgență (hotspot) pentru a îngădui o prelucrare rapidă a cererilor de azil.

AEOF susține inițiativele promovate de statul francez care vizează primirea a mii de migranți care fug de violențele ce au loc în țara lor de origine. AEOF felicită toate organismele politice, asociative și religioase, care s-au angajat în favoarea primirii migranților. De asemenea, îi îndeamnă pe credincioși să se roage pentru pacea în aceste țări unde terorismul este în toi și să se mobilizeze masiv în favoarea acestor popoare vulnerabile.  

25 Septembrie 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 18 august 2019

Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 15 august 2019

(†) Adormirea Maicii Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 11 august 2019

Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 06 august 2019

(†) Schimbarea la Faţă a Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 04 august 2019

Duminica a 7-a după Rusalii (A Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic ; Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 iulie 2019

Duminica a 6-a dupa Rusalii (Vindecarea slabanogului din Capernaum).

» citeste in continuare