Pelerinaj în România (2-13 iulie 2010)


Pelerinaj în România

2-13 iulie 2010

Între 2 şi 13 iulie 2010, membrii Asociaţiei AXIOS organizează un pelerinaj în România, cu scopul redescoperirii tradiţiilor mănăstirilor, frumuseţii slujbelor ortodoxe, a comorilor culturale, precum şi a liniştii satelor româneşti. Printre obiectivele principale se numără vizitarea bisericilor de lemn din Maramureş (monumente întregistrate în patrimoniul mondial UNESCO).

Amintim itinerariul pelerinajului, al cărui însoţitor este D-l Bogdan Grecu : Cluj – Budeşti – Şurdeşti – Deseşti – Mănăstirea Bârsana – Săpânţa – Ieud  – Mănăstirea Moisei – Vişeu – Mănăstirea Rohia – Mănăstirea Dumbrava – Cluj. Preasfinţitul Marc, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală va însoţi grupul timp de câteva zile.

9 Iulie 2010

Actualităţi

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 noiembrie 2017

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv)

» citeste in continuare

Zilele Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

Zilele Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

Programul detaliat al Zilelor Catedralei, Paris, 4-5 noiembrie 2017

» citeste in continuare