Pelerinaj în România (2-13 iulie 2010)


Pelerinaj în România

2-13 iulie 2010

Între 2 şi 13 iulie 2010, membrii Asociaţiei AXIOS organizează un pelerinaj în România, cu scopul redescoperirii tradiţiilor mănăstirilor, frumuseţii slujbelor ortodoxe, a comorilor culturale, precum şi a liniştii satelor româneşti. Printre obiectivele principale se numără vizitarea bisericilor de lemn din Maramureş (monumente întregistrate în patrimoniul mondial UNESCO).

Amintim itinerariul pelerinajului, al cărui însoţitor este D-l Bogdan Grecu : Cluj – Budeşti – Şurdeşti – Deseşti – Mănăstirea Bârsana – Săpânţa – Ieud  – Mănăstirea Moisei – Vişeu – Mănăstirea Rohia – Mănăstirea Dumbrava – Cluj. Preasfinţitul Marc, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală va însoţi grupul timp de câteva zile.

9 Iulie 2010

Actualităţi