Pelerinaj în România (2-13 iulie 2010)


Pelerinaj în România

2-13 iulie 2010

Între 2 şi 13 iulie 2010, membrii Asociaţiei AXIOS organizează un pelerinaj în România, cu scopul redescoperirii tradiţiilor mănăstirilor, frumuseţii slujbelor ortodoxe, a comorilor culturale, precum şi a liniştii satelor româneşti. Printre obiectivele principale se numără vizitarea bisericilor de lemn din Maramureş (monumente întregistrate în patrimoniul mondial UNESCO).

Amintim itinerariul pelerinajului, al cărui însoţitor este D-l Bogdan Grecu : Cluj – Budeşti – Şurdeşti – Deseşti – Mănăstirea Bârsana – Săpânţa – Ieud  – Mănăstirea Moisei – Vişeu – Mănăstirea Rohia – Mănăstirea Dumbrava – Cluj. Preasfinţitul Marc, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Europa Occidentală va însoţi grupul timp de câteva zile.

9 Iulie 2010

Actualităţi

Programul slujbei de înmormântare a Părintelui Constantin Tarziu

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 iulie 2018

Duminica a 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 iulie 2018

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Vineri 29 iunie 2018

Sfinții Apostoli Petru și Pavel

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 24 iunie 2018

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 17 iunie 2018

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare