Informare Cursuri Centrul Dumumitru Staniloae

Înscrierile se pot face pe site-ul Centrului, până pe 30 noiembrie 2015

 

Oferta academică a Centrului de Studii și Cercetare Dumitru Stăniloae pentru anul academic 2015-2016. Aceasta cuprinde două programe deja consacrate, cărora li se vor alătura alte două programe organizate în premieră, astfel:

1.     Introducere în teologia ortodoxă. 

Ca și programul omonim de anul trecut, acesta este adresat în principal persoanelor fără studii teologice anterioare. Înscrierile se pot face pe site-ul Centrului, până pe 30 noiembrie 2015Cursurile, programate a avea loc în serile de luni și joi, vor începe pe 7 decembrie 2015 și se vor încheia pe 30 iunie 2015. 

2.     Pastorație și duhovnicie. Lucrarea duhovnicului în contextul pastoral contemporan.

Un program deja bine cunoscut, aflat acum la a treia ediție, și adresat în principal preoților tineri ai mitropoliei, dar nu numai. Înscrierile se pot face, de asemenea, pe site-ul Centrului, iar prima sesiune va avea loc marți, 8 decembrie 2015. Întâlnirile din cadrul acestui program vor avea loc în serile de mați, până la sfârșitul lunii martie.

3.     Misiunea Bisericii în context contemporan.

Este un program de studiu adresat, de asemenea, cu precădere clericilor mitropoliei. Întâlnirile vor fi axate pe dialogul dintre credință și știință, favorizându-se o abordare practică a diferitelor aspecte ale acestei vaste teme. Ne vom opri cu precădere asupra unor probleme de bioetică cu care ne confruntăm cu toții în desfășurarea activității pastorale (inseminarea in vitro, avortul și contracepția, donarea de organe, eutanasia etc.). Înscrierile pentru acest modul se vor deschide la 1 februarie 2016, iar cursurile vor începe pe 5 aprilie, fiind ținute în fiecare zi de marți, până la mijlocul lunii iunie.

4.     Program de formare pentru cateheți. 

Acest program se adresează cu prioritate absolvenților de Introducere în teologia ortodoxă din anii trecuți, dar și tuturor celor care au deja cunoștințe teologice de bază. Sesiunile vor viza mai mult aspectele practice ale implementării în parohii a unei strategii catehetice coerente, cu precădere în rândul copiilor și tinerilor, dar incluzând și noțiuni elementare de cateheză în rândul adulților. Înscrierile în acest program vor fi deschide pe 1 decembrie 2015, iar cursurile vor debuta pe 13 ianuarie 2016, încheindu-se la sfârșitul lunii martie.

Programul Pastorație și duhovnicie va fi echivalat cu definitivatul în preoție (pentru clericii care au minim 5 ani vechime), iar programul Misiunea Bisericii în context contemporan va fi echivalat cu gradul II în preoție (pentru clericii care au minim 10 ani vechime).

Toate cele patru programe de studiu organizate în acest an academic se vor încheia cu o sesiune de examinare și Congresul anual ce vor avea loc în Spania, în septembrie/octombrie 2016.

Am atașat acestui e-mail un poster de promovare a programului de Introducere în Teologia Ortodoxă, care poate fi printat și afișat la avizierul parohiilor, precum și pe site-urile acestora. Informații detaliate sunt disponibile pe pagina de internet a Centrului www.teologie.eu - precum și pe pagina de Facebook: www.facebook.com/CentrulDumitruStaniloae

 

26 Noiembrie 2015

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 18 august 2019

Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare – Potolirea furtunii)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 15 august 2019

(†) Adormirea Maicii Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 11 august 2019

Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulţirea pâinilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 06 august 2019

(†) Schimbarea la Faţă a Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 04 august 2019

Duminica a 7-a după Rusalii (A Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic ; Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 iulie 2019

Duminica a 6-a dupa Rusalii (Vindecarea slabanogului din Capernaum).

» citeste in continuare