Scrisoare de mulţumire din partea Comunităţii Intrarea Maicii Domnului în Biserică şi Sfântul Proroc Ilie – Sauvagnac

Domnul să vă răsplătească înmiit pentru darul şi efortul dumneavoastră

  

Dragii noştri,

După cum bine ştiţi mănăstirea noastră a luat fiinţă în noiembrie 2012, din binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte şi Mitropolit  Iosif. Mănăstirea se găseşte într-un spaţiu binecuvântat, fiind al treilea loc de pelerinaj din Franţa închinat Maicii Domnului, cu o vechime de mai bine de 800 de ani.

Cu ajutorul Maicii Domnului şi a dumneavoastră am reuşit să începem renovarea cladirii mănăstirii. Astfel:

        în anul 2013 o echipă tânără de arhitecţi din Parohia Sfânta Paracheva şi Sfânta Genoveva – Saint Sulpice a proiectat şi întocmit planul de renovare a cladirii şi s-a amenajat spaţiul Paraclisului;

        în anul 2014 s-au renovat 8 camere de locuit cu 2 grupuri sanitare şi 4 duşuri;

        în anul 2015 am început renovarea pentru încă 6 camere (schimbat ferestre şi uşi, placat pereţi, lucrări de electricitate şi plomberie efectuate după norme), un grup sanitar cu 3 toalete. De asemenea am achiziţionat  şi montat ferestre şi uşi de termopan pentru salonul mare şi bucătăria principală. S-a reuşit alimentarea cu apă rece şi caldă a bucătăriei pricipale şi dotarea sălii de mese cu tot ceea ce este necesar (apă curentă plus un grup sanitar).

Toate aceste lucrări n-ar fi fost posibile, dacă nu am fi fost sprijiniţi de dumneavoastră prin donaţiile făcute, plus efortul depus de creştini din parohiile de la Saint-Sulpice, Montreuil, Limours, şi Romainville  care au lucrat cu toată dragostea, făcând eforturi considerabile şi cărora le suntem recunoscătoare.

În acelaşi timp mănăstirea a reuşit să găzduiască în timpul vacanţelor şcolare 4 tabere cu copii veniţi din parohiile de la Paris, Bordeaux, Limoges, Lyon şi Saintes.

Mănăstirea este proprietatea Mitropoliei noastre, şi deci putem spune că este un petic de pământ românesc, de aceea cred că este necesară continuarea lucrărilor de renovare pentru a veni în sprijinul activităţilor pe care copiii le desfăşoară aici, dar şi a tuturor celor care vor dori să vină să petreacă câteva zile de rugăciune şi linişte, departe de tumultul vieţii acesteia cotidiene.

Dorim ca Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos să vă aducă multă lumină, pace şi bucurie în suflete, iar în Noul An ce se iveşte Dumnezeu să vă dăruiască multă sănătate, belşug în case şi putere în tot lucrul cel de folos.

Domnul să vă răsplătească înmiit pentru darul şi efortul dumneavoastră,

Cu recunoştinţă, obştea mănăstirii.

   

 

 

  

  

  

  

   

22 Decembrie 2015

Actualităţi