Apel de ajutorare pentru persoanele sinistrate în urma inundaţiilor din Moldova


Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif a lansat un apel de ajutorare pentru persoanele sinistrate în urma inundaţiilor din Moldova, către toate parohiile ortodoxe române, ce aparţin de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale.

Apel

Paris, 22 iulie 2010"Preacucernice Părinte,


Iubiţi credincioşi,După cum auzim din mass-media, zona de nord a Moldovei (dincoace de Prut, în România şi dincolo de Prut în Republica Moldova) au fost afectate de ploile abundente şi revărsări ale râurilor ce au avut loc în aceste ultime săptămâni şi care au provocat mari pagube. În urma acestor inundaţii unii oameni şi-au pierdut viaţa, alte mii au rămas fără locuinţă şi fără gospodării, trăind astăzi în locuinţe improvizate şi în condiţii precare.Patriarhia Română, statul, diferite organizaţii şi asociaţii au lansat apeluri la rugăciune şi solidaritate faţă de cei afectaţi de inundaţii. Acestora ne alăturăm şi noi apelând la milostenia şi înţelegerea dumneavoastră de a veni în ajutorul celor care au pierdut în multe cazuri tot ce aveau. Sfântul Apostol Pavel ne îndeamnă spunând că: “Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră. Ci fiecare dintre noi să caute să placă aproapelui său, la ce este bine, spre zidire.” (Romani 15:1-2). 


Iubiţi fraţi şi surori, sprijinul nostru în rugăciune şi în cele materiale îi va ajuta să treacă mai uşor peste această grea încercare. De aceea rugăm pe fiecare să participe cu ceea ce crede de cuviinţă: îmbrăcăminte, obiecte de uz casnic, produse de igienă (detergenţi, săpun, şampoane, periuţe şi pastă de dinţi), pot fi colectate până la sfârşitul lunii iulie în zona pariziană de unde vor pleca două camioane spre zonele afectate. Colectele în bani pot fi strânse până la sfârşitul lunii septembrie.  Milostenia noastră poate ajuta pe cei în suferinţă să găsească un adăpost sau să intre în casele lor înainte de începutul iernii. “Fiecare să dea cum socoteşte cu inima sa, nu cu părere de rău sau de silă, căci Dumnezeu iubeşte pe cel care dă cu voie bună. Şi Dumnezeu poate să înmulţească tot harul la voi, ca, având totdeauna toată îndestularea în toate, să prisosiţi spre tot lucrul bun,” (2 Corinteni 9:7-8)

Rog pe Hristos Domnul nostru să vă binecuvinteze şi să vă răsplătească pentru dragostea şi bunăvoinţa pe care o arătaţi.


Cu arhiereşti binecuvântări,
                                                                       
† Mitropolitul Iosif 

Colectele în bani pot fi vărsate în contul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale:

IBAN FR76 3000 3022 2100 0372 8120 797

BIC (SWIFT): SOGEFRPP

 

23 Iulie 2010

Actualităţi