PELERINAJ ORTODOX LA SFÂNTA CĂMAŞĂ A LUI HRISTOS

Argenteuil, luni, 28 martie 2016

Orașul Argenteuil, o suburbie a Parisului (95) deţine din vremea lui Charlemagne o moştenire importantă de la Hristos, Sfânta Sa Cămaşă (care a fost un veşmânt ce corp, un fel de tricou lung), oferită probabil împăratului Occidentului de către împărăteasa Irina a Constantinopolului și cinstită vreme de 12 secole de către regii Franței, de clerul și poporul creștin din această țară. În timpul Revoluţiei Franceze, care a distrus o mare parte din moaștele deținute de Biserica Franței și din numeroase capele, cămaşa a fost ascunsă de către paroh, apoi tăiată în bucăți mici, care au fost îngropate pentru a preveni distrugerea ei. Acestea au fost dezgropat după Revoluție și, mult mai târziu, en1892, s-a încercat reconstituirea cămăşii prin coaserea pieselor pe un suport textil.

Această piesă prezintă un interes excepțional, deoarece este „cămaşa necusută” trasă la sorți de soldați, de care vorbeşte Sf. Ioan (In 19, 17-24) și este îmbibată de Cinstitul Sânge al Hristos (același sânge uman, care se găsește pe Giulgiul de la Torino (numit în mod greșit „ştergar”) și pe ştergarul (sudarion) de la Oviedo.

Aceasta este de obicei rulată într-o raclă, situată în transeptul drept al bazilicii (reconstruită sub Al Doilea Imperiu), dar practic nu este vizibilă. Expunerile sale publice se fac în mod normal la fiecare 50 de ani. Ultima a avut loc în 1984; următoarea ar fi trebuit să aibă loc în 2034. Dar, întrucât Papa Francisc al Romei a proclamat 2016 "Anul Mizericordiei," episcopul Pontoisei, de care depinde oraşul Argenteuil, a decis o expunere excepţională a Sfintei Cămăşi în 2016, din 25 martie (Vinerea Mare catolică, după calendarul gregorian), până duminică, 10 aprilie (duminica a 2-a după Paști). Ortodocşii care urmează calendarul iulian, vor fi în mijlocul Postului Mare.

În timpul expunerii, cămaşa este desfăşurată și expusă pe un "manechin" într-o raclă imensă din aur şi sticlă, asemenea unei vitrine : aceasta va fi depusă în faţa unui altar într-o absidă. Ceea ce este excepțional pentru acest eveniment este faptul că piesa a fost restaurată (pentru prima dată din 1892), adică bucățile vor fi cusute pe un material nou, robust și neutru (întrucât materialul vechi, deteriorat, trebuia schimbat).

Mitropolitul nostru Iosif a hotărât să organizeze un pelerinaj al Mitropoliei noastre la Sfânta Cămaşă  luni, 28 martie 2016, care va fi liberă, deoarece lunea Paștelui catolică este sărbătoare legală în Franța. Vom oficia Vecernia la orele 17.00, slujbă adaptată circumstanțelor (cu cântări pascale), prezidate de ÎPS Iosif (în limba franceză). Vecernia va avea loc în faţa noului altar: doar mitropolitul se va apropia de cămaşă pentru a o tămâia.

Trebuie să subliniem faptul că Vecernia este diferită de expunerea propriu-zisă, care va avea loc în continuu, zilnic, întra orele 10.00 şi 22.00 : credincioşii (de toate confesiunilor) vor urma un itinerariu fixat pentru a putea trece prin faţa raclei Sfintei Cămăşi, fără a se putea opri; pentru a se putea ruga, vor trebui să se aşeze ceva mai departe. Va fi o mulțime mare (sunt așteptate în jur de 150 000 de persoane). Pentru a o putea cinsti, cei care vor veni la pelerinaj vor trebui fie să vină mai devreme şi să stea la coadă sau să rămână mult mai târziu. În principiu, circulaţia va fi suspendată în timpul slujbelor; este probabil să fie la fel în timpul vecerniei.

Ar fi bine să vă înscrieţi la Serviciul Pelerinaje, astfel încât să le putem indica gazdelor noastre un ordin de mărime a numărului de pelerini, lucru pe care îl vor aprecia (întrucât şi ei au un planning).

Iată mijloacele de acces în Argenteuil:

- acces auto, dar, probabil, cu probleme de parcare: autostăzile A86 apoi A15 ieșire „Argenteuil centre” 

- tren: linia J, la Gara Saint-Lazare, staţia "Argenteuil" (10 minute de la Paris)

Pentru informații suplimentare, de logistică, contactați Serviciul de Pelerinaje al MOREOM, și de ordine liturgic, Pr. Noël TANAZACQ.

11 Martie 2016

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 decembrie 2018

Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului)

» citeste in continuare