17-19 septembrie 2010 - Festivalul Tineretului Ortodox

Din 17 în 19 septembrie 2010 o reuniune a studenţilor şi tinerilor ortodocşi din Franţa

Festivalul tineretului ortodox 

17-19 septembrie 2010

Anul acesta, între 17 şi 19 septembrie, Festivalul Tineretului Ortodox (FTO)  îşi va desfăşura activitatea într-un cadru pitoresc al Mănăstirii Notre Dame de l’Ouÿe din Dourdan, Franţa. Tema festivalului este faimoasa axiomă a lui Socrate: Cunoaşte-te pe tine însuţi, dar într-o manieră ortodoxă (Cum să ne alăturăm lui Dumnezeu ? Cum să fim autentici şi coerenţi în trup şi suflet? Credinţa ne poate ajuta să depăşim slăbiciunile noastre ?) Se va aborda, astfel,  problematica persoanei sub diverse aspecte,  examinând, deopotrivă, libertatea, ascultarea, psihologia şi corpul uman.

Datorită unor mediatori de profesii diferite (preoţi, medici, psihologi, profesori) ne vom întreba despre taina omului ca persoană, un subiect care se referă  la noi toţi şi care ne invită la introspecţie, punându-ne întrebări dificile, dar totuşi fundamentale despre identitatea noastră, scopul nostru şi sensul vieţii noatre în raport cu credinţa noastră. 

Ca în fiecare an, Festivalul Tineretului Ortodox este o frumoasă reuniune de dezbateri şi discuţii, de rugăciune, drumeţii şi jocuri în aer liber într-un cadru bucolic şi festiv.

Înscrierile se pot face prin poştă, conform buletinului de înscriere.

19 August 2010