Universitatea de vară MOREOM 2017

Centrul Sfânta-Cruce din Regiunea Dordogne, Franța

În perioada 24-27 august a.c., are loc în cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, Universitatea de vară, la Centrul Sfânta-Cruce din Regiunea Dordogne, Franța, la care participă, pe lângă IPS Mitropolit Iosif și PS Marc, preoți, diaconi cu familiile lor, precum și credincioși din Franța.

 

Tema din acest an al Universității de vară este dedicată icoanei și antropologiei ortodoxe.

 

Pe durata celor trei zile sunt susținute nouă conferințe și ateliere.

 

În prima zi, Pr. Prof. Gérard REYNAUD de la Centrul de Studii Ortodoxe Dumitru Stăniloae teologie, spiritualitate, cultură, Paris, a vorbit despre Ortodoxia trăită în Occident în primul mileniu.  După amiază Pr. Prof. Marc-Antoine COSTA de BEAUREGARD, Protopopul Franței a susținut conferința Teologie și cultură occidentală. La sfârșitul zilei a avut loc un atelier video propus de Dna Sylvie PETUREAU despre Portretul lui Hristos în istoria artei: Sfânta Mahramă

 

Vineri, Monahia Magdalena de la Mănăstirea Sf. Ioan Botezătorul, Essex, Anglia a vorbit despre Tradiție, ascultare, libertate. După amiază a fost prezentată conferința transmisă de Pr. Prof. Jean BOBOC, Decanul Centrului de Studii Ortodoxe Dumitru Stăniloae de la Paris: Transumanismul: distrugerea imaginii omului. Ziua s-a încheiat cu un atelier propus de dna Françoise HOEGY care a avut tema: Iconografie și educația privirii, urmând ca sâmbătă să vorbească despre Cateheză și icoană în cadrul unui nou atelier.

 

Sâmbătă, 26 august, Pr. Prof Nicolas OZOLINE de la Institutul de Teologie Ortodoxă Saint-Serge din Paris va explica Rolul icoanei în mărturisire, iar Pr. Philippe DAUTAIS prezintă conferința Chipul interior al omului.

 

Universitatea de vară din acest an se va încheia duminică cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit IOSIF împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar MARC,  înconjurați de preoții și diaconii care au participat la aceste zile.

 

25 August 2017