Comunicat AEOF (Adunarea Episcopilor Ortodocşi din Franţa)


Adunarea Episcopilor Ortodocşi din Franţa (AEOF)

Comunicat 

Întâlnirea din septembrie 2010

Paris 17 septembrie 2010 --- AEOF şi-a desfăşurat şedinţa periodică din 16 septembrie 2010 la sediul său, sub preşedenţia Mitropolitului Emmanuel (Patriarhia de Constantinopol), cu participarea membrilor săi, Mitropolitul Ioan (Patriarhia Antiohiei), Arhiepiscopul Gabriel (Arhiepiscopia bisericilor ruseşti în Europa Occindetală - Exarhatul Patriarhiei de Constantinopol), Arhiepiscopul Innocent (Patriarhia Moscovei), Mitropolitul Iosif (Patriarhia Română), Episcopul Mihail (Biserica Ortodoxă Rusă din afara Rusiei - Patriarhia Moscovei), Episcopul Luca (Patriarhia Serbiei), Episcopul Marc (Patriarhia Română) şi Episcopul Nestor (Patriarhia Moscovei). Mitropolitul Avraam (Patriarhia din Georgia) a fost absent. După întâlnire, cum este tradiţia de acum, episcopii au participat la o agapă oferită de Mitropolia greacă.

I. Episcopii Ortodocşi din Franţa l-au felicitat pe Preasfinţitul Episcop - Vicar Nestor, recent hirotonit episcop la Moscova ca episcop vicar al Înaltpreasfinţitul Inochentie în Eparhia de Chersonese, exprimându-şi bucuria de a-l primi ca nou membru al Adunării.

II. Episcopii şi-au exprimat îngrijorarea lor cu privire la creşterea neliniştii manifestată în societatea franceză, în toamna acestui an. Criza financiară şi morală a vremurilor în care trăim, le agravează. Acest context cere tuturor şi autorităţilor publice în special, dublarea eforturilor pentru a asculta şi a dialoga cu societatea, în scopul de a uşura tensiunile, de a promova impulsurile de solidaritate în cadrul societăţii şi a consolida tradiţia de primire şi integrare în Franţa, patria drepturilor omului.

III. Episcopii regretă amalgamul şi confuziile create referitoare la situaţia  comunităţii rrom care se găseşte pe teritoriul Franţei. De asemenea, dezaprobă orice fel de atentat la ordinea publică, la persoane şi bunuri, condamnând în acelaşi timp orice formă de stigmatizare a persoanelor sau / şi a comunităţilor. Adunarea Episcopilor Ortodocşi din Franţa insistă asupra importanţei de a lua în calcul, în vederea soluţionării acestei situaţii, a valorilor de protecţie a persoanelor şi a respectării integrităţii şi demnităţii umane, date fundamentale a democraţiilor noastre. Chiar şi în ilegalitate, o persoană nu îşi pierde drepturile umane. Episcopii fac apel la toţi cei implicaţi în acest caz de a găsi soluţii în conformitate cu valorile umane şi republicane ale Franţei, ţinând cont de modul de viaţă a acestor comunităţi în Franţa şi în alte state ale Uniunii Europene.

IV. Episcopii au analizat dezbaterile şi rezultatele zilei de lucru din 12 iunie 2010 cu membrii comisiilor, clerici şi laici, care lucrează pe lângă AEOF. În viitorul apropiat va fi organizată o  întâlnire cu responsabilii de comisii în vederea urmăririi problemelor specifice fiecăreia dintre ele. Pe plan panortodox au avut loc schimburi satisfăcătoare privind pregătirile Sfântului şi Marelui Sinod panortodox, mulţumind Domnului pentru buna înţelegere şi cooperare care există între Bisericile ortodoxe autocefale. S-au evocat modalităţiile de acreditare a Preasfinţitului Marc pe lângă Ministerul Justiţiei, în urma numirii lui ca şi capelan ortodox naţional pentru penitenciarele din Franţa. S-a luat în discuţie organizarea la nivel naţional şi al capelanilor ortodocşi pentru spitale. A fost adoptată o procedură care urmăreşte să regrupeze acţiuni posibile în cadrul acestei misiuni pastorale.

V.  D-l Carol Saba, responsabilul Comisiei de Mass-Media şi Informaţii împreună cu Pr. Iulian Nistea, membru al aceleaşi comisii, au prezentat concepţia şi arhitectura noului site internet a AEOF şi a noii sigle. Episcopii au binecuvântat aceste lucrări la noul site şi au decis ca lansarea oficială a siteului să aibe loc la Catedrala Sf. Ştefan, luni 25 octombrie 2010.

VI. AEOF, reprezentat de Mitropolitul Emanuel, va lua parte la rugăciunea de închidere a conferinţei Etats Généraux du Christianisme organizat la Lille de ziarul La Vie şi de Episcopia catolică de Lille, sâmbătă 25 septembrie 2010.

VII. Următoarea întâlnire AEOF va avea loc luni 25 octombrie 2010 la orele 15.

24 Septembrie 2010

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marţi 21 noiembrie 2017

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică din Postul Naşterii Domnului din anul 2017

Privind însemnătatea Anului omagial al Sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și a anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al Apărătorilor ortodoxiei în timpul comunismului, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Apel sprijin Manastirea Namur

Apel pentru sprijin la renovarea bisericii mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” Namur, Belgia.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 19 noiembrie 2017

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 noiembrie 2017

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 08 noiembrie 2017

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare