Deschiderea Congresului MOREOM

Paris 10-12 mai 2018

   

Deschiderea Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale | Paris 10-12 mai 2018


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, joi, 10 mai 2018, s-au deschis lucrările Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, la care au fost prezenți ierarhii din cele trei eparhii ale Mitropoliei: Înaltpreasfințitul Părintele nostru Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, clerici și credincioși din cuprinsul Mitropoliei, alături de invitatul special al Congresului, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, și de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Emmanuel, din partea Mitropoliei grecești a Patriarhiei Ecumenice, președintele Adunării Episcopale Ortodoxe din Franța.
Congresul MOREOM de anul acesta dobândește o semnificație aparte, prin întreita aniversare: 20 de ani de la hirotonia întru arhiereu și întronizarea ca Arhiepiscop a Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, 10 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, ca prim episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și 10 ani de la hirotonia întru arhiereu și întronizarea ca prim episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a Preasfințitului Părinte Episcop Timotei. 
În deschiderea Congresului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif a săvârșit slujba de Te Deum pentru toate darurile pe care Dumnezeu le-a revărsat peste Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale, urmat de un cuvânt de deschidere adresat de Înaltpreasfinția Sa și de mai multe cuvinte de felicitare din partea Patriarhului României, a Ambasadorului României în Franța, ce găzduiește Congresul, precum și din partea Doamnei Ministru al Românilor de pretutindeni, Natalia Elena Intotero.
Prima zi a Congresului MOREOM a venit în întâmpinarea celor prezenți, în sesiunea de deschidere a ei, cu două conferințe de excepție: Antropologia ortodoxă și provocările contemporane (susținută de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu al Olteniei) și Mare ești Doamne și minunate sunt lucrurile Tale! Formidabila întâlnire dintre reflecția patristică a teologiei creștin-ortodoxe și descoperirile recente din cosmologie și neuroștiințe (susținută de Părintele Diac. Sorin Mihalache).
În partea secundă a primei zile a Congresului a urmat o sesiune de șapte ateliere în care s-au pus în discuție diferite teme de interes cu privire la credință și la trăirea creștinului în societatea de astăzi, abordate din mai multe perspective.
În încheierea primei zile a Congresului MOREOM a avut loc Adunarea generală A.E.O.R., urmată de un concert de muzică (corală și psaltică), la care au participat toți cei prezenți.
Mâine, 11 mai 2018, Congresul MOREOM Paris 2018 va continua, cu mai multe conferințe și ateliere și va avea loc și deschiderea oficială a Congresului Nepsis MOREOM, al tinerilor din frățiile Nepsis din cuprinsul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. 

10 Mai 2018