Cea de-a doua zi a Congresului MOREOM

Paris 2018

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintele nostru Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, vineri, 11 mai 2018, la sediul Ambasadei României în Franța, de la Paris, au continuat lucrările Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.
Cea de-a doua zi a Congresului a început prin două conferințe teologice: Pastorația în Biserica Ortodoxă. Implicațiile pastorale ale conștiinței ortodoxe astăzi (susținută de către PC Părinte Prof. Constantin Coman) și Provocările bioeticii în epoca noastră (PC Părinte Dr. Jean Boboc).
În a doua parte a zilei, a avut loc o altă serie de grupuri de discuție (ateliere), urmate de expunerea sintetică a celor discutate în cele două serii de ateliere (de ieri și de azi), și de concluziile generale ale acestei ediții a Congresului.
În încheierea Congresului, a fost susținută o conferință de către Domnul Victor Loupan, intitulată: Istoria prezenței comunității ortodoxe române în Franța și în Europa. Considerații asupra urmărilor perioadei totalitare comuniste din România secolului XX.
Îndată după conferință, a avut loc deschiderea oficială a Congresului Nepsis MOREOM Paris 2018, care reunește tineri din cadrul Frățiilor Nepsis din întreaga Mitropolie.
Ziua s-a încheiat cu un concert de muzică de cameră, la care au asistat toți cei prezenți.
 

11 Mai 2018

Actualităţi

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2018

Privind însemnătatea Anului omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918, în cuprinsul Patriarhiei Române

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 18 noiembrie 2018

Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 11 noiembrie 2018

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Sarbatoarea Catedralei, Paris, 10-11 noiembrie 2018

Programul sarbatorii Catedralei mitropolitane Sfintii Arhangheli Mihail, Gavriil si Rafail din Paris, 10-11 noiembrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 08 noiembrie 2018

Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 04 noiembrie 2018

Duminica a 22-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv)

» citeste in continuare