Cea de-a doua zi a Congresului MOREOM

Paris 2018

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintele nostru Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, vineri, 11 mai 2018, la sediul Ambasadei României în Franța, de la Paris, au continuat lucrările Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.
Cea de-a doua zi a Congresului a început prin două conferințe teologice: Pastorația în Biserica Ortodoxă. Implicațiile pastorale ale conștiinței ortodoxe astăzi (susținută de către PC Părinte Prof. Constantin Coman) și Provocările bioeticii în epoca noastră (PC Părinte Dr. Jean Boboc).
În a doua parte a zilei, a avut loc o altă serie de grupuri de discuție (ateliere), urmate de expunerea sintetică a celor discutate în cele două serii de ateliere (de ieri și de azi), și de concluziile generale ale acestei ediții a Congresului.
În încheierea Congresului, a fost susținută o conferință de către Domnul Victor Loupan, intitulată: Istoria prezenței comunității ortodoxe române în Franța și în Europa. Considerații asupra urmărilor perioadei totalitare comuniste din România secolului XX.
Îndată după conferință, a avut loc deschiderea oficială a Congresului Nepsis MOREOM Paris 2018, care reunește tineri din cadrul Frățiilor Nepsis din întreaga Mitropolie.
Ziua s-a încheiat cu un concert de muzică de cameră, la care au asistat toți cei prezenți.
 

11 Mai 2018

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 20 ianuarie 2019

Duminica a 29-a după Rusalii (a Vindecării celor zece leproși)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 06 ianuarie 2019

Botezul Domnului – Epifania; Duminica Botezului Domnului

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 01 ianuarie 2018

Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului; Sfântul Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 decembrie 2018

Duminica după Nașterea Domnului (a Dumnezeieștilor părinți David împăratul,Iosif logodnicul şi Iacov fratele Domnului) (Fuga în Egipt)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Marți 25 decembrie 2018

Nașterea Domnului- Crăciunul

» citeste in continuare

Scrisoare pastorală la Nașterea Domnului 2018

Hristos se naște - Să căutăm să trăim în bunătatea lui Dumnezeu!

» citeste in continuare