Comemorarea a 100 de ani de la sfârșitul Primului Război Mondial la Cimitirul militar românesc din Soultzmatt, Franța

Sâmbătă 26 mai 2018

  

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit IOSIF, în data de sâmbătă 26 mai 2018, va avea loc la Cimitirul militar românesc din Soultzmatt, Franța, comemorarea a 100 de ani de la sfârșitul Primului Război Mondial.

Programul evenimentelor :

08:30 Utrenia

10.00 Sf Liturghie săvârșită de I.P.S. IOSIF, mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale şi P.S. SOFIAN, episcop vicar al Mitropoliei Germaniei și Europei de Nord, la capela Schaeffertal (la 400m de cimitir)

13.00 Slujba de pomenire a soldaților români (la cimitir) 

13.30 Ceremonia militară: Imnul României și Imnul Franței, depunere de coroane de flori, depunerea de flori la mormintele soldaților de către copii.

 

17.00 – 19.00 Conferințe / dezbateri : « Românii la sfârșitul Primului Razboi Mondial - România Mare. Prizonierii de război români», animate de către Domnul Cătălin Fudulu, istoric, doctor în istorie, membru al Oficiului Național pentru Cultul Eroilor, din cadrul Ministerului Apărării Naționale (la Maison des Associations, Place Frédéric Kessler, Soultzmatt).

După slujbă există posibilitatea de a se lua masa pe pajiștea de lângă cimitir. 

 

Pentru a ajunge la cimitir :

Pe drumul de la Soultzmatt spre Wintzfelden, la 200m după ce ieșiți din Soultzmatt, Franța, faceți stânga. Aici este indicat pe un panou mic « Cimetière Militaire Roumain ». După 5 km ați ajuns. 

 Coordonate : 47°57'23.5"N 7°12’58.7                         HARTA GOOGLE MAPS

  

Scurt istoric despre Cimitirul militar din Soultzmatt, Franța

Aici au fost înmormântaţi 678 soldaţi români, luaţi prizonieri în Transilvania, care s-au stins unul după altul, mai ales în anul 1917, în urma regimului inuman (privaţiuni, foame, tortură) impus de germani. 553 de morminte sunt individuale. În alte două morminte  comune (de la unul lipseşte inscripţia de la baza crucii)  se află osemintele a 125 de prizonieri („un întreg detaşament român”), care au murit de frig în noaptea de 27 spre 28 Ianuarie 1917, la Steinbrunn-le-Haut. 

În data de 30 august 1919, oraşul Soultzmatt a dăruit României platoul de la Val du Pâtre (Valea Păstorului), pe care odinioară fusese amplasat lagărul prizonierilor români, şi pe care a fost amenajat ulterior actualul cimitir militar român. 

În prezenţa Suveranilor României - Regele Ferdinand I şi Regina Maria, în 9 Aprilie 1924, s-a sfințit acest loc de pomenire, dăruit de către statul francez României. La baza crucii monumentale, la dorinţa Reginei Maria, au fost fixate patru plăci de marmură. Una poartă următoarea inscripţie emoţionantă în limbile română şi franceză: “Soldaţi Români! Departe de patria voastră pentru care voi v-aţi jertfit, odihniţi-vă în pace, aureolaţi de glorie, în acest pământ, care nu vă mai este străin”.

Pentru informații suplimentare îl puteți contacta pe Pr. Emil TANCA (Parohia Sfinții Cosma și Damian, Mulhouse) la 0033 687 13 21 39 sau pe email tancaemilioan@gmail.com.

   

15 Mai 2018