Universitatea de vară a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale 2018


     În perioada 22-26 august 2018, într-un cadru natural de excepție, și în același timp într-un loc de referință pentru Ortodoxia din Franța - Centrul de studii și de rugăciune « Sainte Croix »  situat în Dordogne, se desfășoară a zecea ediție a Universității de vară a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

     Centrul „Sainte Croix” reușește să fie un mediu ortodox primitor pentru toate vârstele. Dacă cei mari sunt invitați să se investească în ceea ce constituie în fond adevărate cursuri de „formare continuă” pentru pastorație, cei mai mici vor putea să facă diverse activități care să le permită o trăire a credinței conform vârstei lor.

     Fraternitatea resimțită prin împreuna lucrare a preoților cu familiile lor, respectiv prin momentele de împreună rugăciune, provoacă la o conștiință a unității în Hristos, români și francezi.

     Tema din acest an al Universității de vară este Omul și corpul său.

      Pe durata celor trei zile sunt susținute nouă conferințe și ateliere.

      Universitatea de vară din acest an se va încheia duminică cu săvârșirea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit IOSIF împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar MARC,  înconjurați de preoții și diaconii care au participat la aceste zile. 

PROGRAMUL ADULȚILOR

PROGRAMUL COPIILOR

21 August 2018