Concert de Muzică Bizantină “Hymns of Holy Week” în Parohia Sf. Gheorghe Londra

«Imnuri din Săptămâna Patimilor»

    Duminică 14 Aprilie 2019,  Parohia Sf. Gheorghe Londra a găzduit un eveniment unic: concertul de muzică bizantină intitulat “Hymns of Holy Week” (Imnuri din Săptămâna Patimilor).

    Formatul concertului a fost unul inedit pentru tradiția românească, cântările bisericești fiind însoțite de acompaniament instrumental. Astfel, maestrul grec Thanassis Vassilopoulos, prin sonoritatea unică oferită de clarinet, a introdus publicul  în atmosfera de tânguire și tristețe strălucitoare a Săptămânii Patimilor. Imnele au fost cântate în limba greacă de către apreciatul protopsalt Angelos Achtinoudis, iar talentatul muzician Arsenis Nassis a completat acompaniamentul instrumental la orgă și percuție.  Concertul a fost narat pentru cei 120 de participanți de Ana Achtinoudis. 

    În locașul de pe malurile Tamisei a debutat astfel atmosfera specifică Postului Mare, cel mai bine exprimată prin imnele bisericești a căror frumusețe este greu de descris în cuvinte.

    Concertul face parte din seria evenimentelor prin care organizatorii își doresc să promoveze activitatea și proiectele desfășurate de Romanian Orthodox Church & Center, inclusiv a proiectului «FII CTITOR!» inițiat în cadrul parohiei «Sfântul Gheorghe» Londra pentru construcția unei biserici și a unui centru comunitar românesc care să permită dezvoltarea activităților misionare și cultural-educative dedicate membrilor comunității românești din Londra.

    Pr. Constantin Popescu

    Parohia Sf. Gheorghe

    

15 Aprilie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare