Concert de Muzică Bizantină “Hymns of Holy Week” în Parohia Sf. Gheorghe Londra

«Imnuri din Săptămâna Patimilor»

    Duminică 14 Aprilie 2019,  Parohia Sf. Gheorghe Londra a găzduit un eveniment unic: concertul de muzică bizantină intitulat “Hymns of Holy Week” (Imnuri din Săptămâna Patimilor).

    Formatul concertului a fost unul inedit pentru tradiția românească, cântările bisericești fiind însoțite de acompaniament instrumental. Astfel, maestrul grec Thanassis Vassilopoulos, prin sonoritatea unică oferită de clarinet, a introdus publicul  în atmosfera de tânguire și tristețe strălucitoare a Săptămânii Patimilor. Imnele au fost cântate în limba greacă de către apreciatul protopsalt Angelos Achtinoudis, iar talentatul muzician Arsenis Nassis a completat acompaniamentul instrumental la orgă și percuție.  Concertul a fost narat pentru cei 120 de participanți de Ana Achtinoudis. 

    În locașul de pe malurile Tamisei a debutat astfel atmosfera specifică Postului Mare, cel mai bine exprimată prin imnele bisericești a căror frumusețe este greu de descris în cuvinte.

    Concertul face parte din seria evenimentelor prin care organizatorii își doresc să promoveze activitatea și proiectele desfășurate de Romanian Orthodox Church & Center, inclusiv a proiectului «FII CTITOR!» inițiat în cadrul parohiei «Sfântul Gheorghe» Londra pentru construcția unei biserici și a unui centru comunitar românesc care să permită dezvoltarea activităților misionare și cultural-educative dedicate membrilor comunității românești din Londra.

    Pr. Constantin Popescu

    Parohia Sf. Gheorghe

    

15 Aprilie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 15 septembrie 2019

Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Sâmbătă 14 septembrie 2019

Înălțarea Sfintei Cruci (Post)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 08 septembrie 2019

(†) Nașterea Maicii Domnului. Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci

» citeste in continuare

Școala şi Biserica susțin educația elevilor de la sate şi orașe

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la începutul anului şcolar 2019-2020

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 01 septembrie 2019

Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Joi 29 august 2019

Tăierea Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul; Sfânta Cuv. Teodora

» citeste in continuare