22-26 noiembrie 2010 – Întâlnire pe tema: "Conştiinţă Canonică şi Ecleziologie Ortodoxă" (Roma, Italia)


 Întâlnire pe tema: "Conştiinţă Canonică şi Ecleziologie Ortodoxă" 

Roma, Italia

22-26 noiembrie 2010 

Între 22 si 26 noiembrie are loc, la Roma, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, întâlnirea celor două sinoade mitropolitane din Europa: cel al Mitopoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale şi cel al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, împreună cu episcopii celor două eparhii ortodoxe române din America, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a celor două Americi, în jurisdicţia Patriarhiei Române şi Episcopia Ortodoxă Română din America, în jurisdicţia Bisericii Ortodoxe din America.
Tema întâlnirii de anul acesta este : Conştiinţă Canonică şi Ecleziologie Ortodoxă.    
Cu ocazia sărbătorii Sfintei Muceniţe Ecaterina, joi 25 noiembrie, episcopii vor sluji Sfânta Liturghie la catacombele Sfântului Calist din Roma.

23 Noiembrie 2010