Vizită regală la Paris

În zilele de 13-15 octombrie 2019, Custodele Coroanei și Principele Radu se află într-o vizită cu caracter public în capitala Franței.

   Este a treisprezecea vizită a Familiei Regale din anul 2019, după vizita Principelui Radu la Istanbul (februarie), cea a Principesei Maria la Bruxelles (februarie), a Principelui Radu în Azerbaidjan (martie), după vizitele Custodelui Coroanei și Principelui Radu în Franța și Danemarca (aprilie) și Luxemburg (mai), după vizita Principesei Maria în taberele de refugiați sirieni din Turcia (mai), după vizitele Principelui Radu la Madrid (iunie) și în Turcia (septembrie), după vizitele Principesei Maria în Marea Britanie și Austria (septembrie) și după vizita Custodelui Coroanei și a Principelui Radu în Olanda (octombrie).

Duminică, 13 octombrie 2019, Majestatea Sa Margareta și Principele Radu au fost oaspeții Ambasadei României la Paris, unde au asistat la cinci evenimente, în deschiderea festivalului «Din dragoste pentru frumos», organizat de Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale. Evenimentul a avut loc la Palatul Béhague și a fost găzduit de Excelența Sa dl Luca Niculescu, ambasadorul României la Paris.

La seara dedicată Reginei Maria și portului popular românesc au luat parte doamna Roxana Mărăcineanu, ministrul Sporturilor din Republica Franceză, doamna Sandra Pralong, consilier de Stat la Administrația Prezidențială, ES dl Adrian Cioroiuanu, ambasadorul României la UNESCO, precum și 200 de reprezentanți ai comunității românești din Franța.

Majestatea Sa și Alteța Sa Regală au fost întâmpinați cu pâine și sare de copii români ai căror familii s-au stabilit în Franța, apoi au participat la vernisajul unei expoziții de fotografii istorice dedicată Reginei Maria, realizată de Muzeul Județean de Istorie din Brașov.

În continuare, oaspeții regali au vizitat expozițiile „Regina Maria, suflet de borangic”, cuprinzând piese de la Muzeul Țăranului Român și din colecții private, și „Crinii Reginei”, o colecție de picturi semnate de maestrul Horea Paștina.

La Sala Bizantină, festivalul a fost deschis de ÎPS Mitropolitul Iosif și de ES dl ambasador Luca Niculescu. Consilierul de Stat Sandra Pralong a transmis un mesaj din partea Excelenței Sale dlui Klaus Werner Iohannis, Președintele României. Principele Radu a evocat personalitatea Reginei Maria și contribuția sa la identitatea românească.

A fost prezentat apoi filmul „Regina Maria, Coroană a portului românesc”. Festivalul, ajuns la a noua ediție, sărbătorește anul acesta 70 de ani de la înființarea Eparhiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale (AEOR, 1949).

În continuare, istoricul Nicolae Pepene a prezentat prelegerea „Regina Maria, ambasador irezistibil al istoriei și artei populare românești”.

Seara s-a încheiat cu un concert de muzică tradițională interpretat de Teodora Purja, Lenuța Purja și Sergiu Purja Negrean.

Vizita la Paris va continua marți, 15 octombrie 2019, cu participarea cuplului regal la ceremonia de atribuire a numelui Reginei Maria a României unei străzi din Paris.

 

Fotografii de Bogdan Șerban-Iancu și Claudiu Petringenaru

***

15 Octombrie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare