Seara de gală a festivalului „Din Dragoste pentru Frumos”


Festivalul „Din Dragoste pentru frumos” ajuns la cea de-a 9-a ediție reprezintă deja un reper în cadrul manifestărilor culturale anuale organizate de către Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale. Ediția din acest an este una deosebită deoarece s-au împlinit 70 de ani de la înființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale iar  tematica lui a fost dedicată satului românesc – ethos, istoricitate și raporturi cu societatea actuală și, la nivel simbolic,  Reginei   Maria,   susţinătoare   şi   iubitoare   a   valorilor   tradiţionale   româneşti   şi promotoare   a   Muzeului   naţional   al   satului.  

Deschiderea   evenimentului   cultural   a   avut   loc duminică, 13 octombrie, la Ambasada României la Paris, în prezența a numeroase personalități din România și Franța printre care:  Majestatea  Sa Margareta, Custodele Coroanei  Române,Alteța Sa Regală   Principele Radu al României,  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif, al Europei Occidentale și Meridionale, Excelența Sa dl Luca Niculescu, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar   al   României   în   Republica   Franceză,   Excelența   Sa   dl   Adrian   Cioroianu, Ambasadorul României la UNESCO, dna Sandra Pralong, Consilier de Stat în AdministrațiaPrezidențială,   dna   Ruxandra   Mărăcineanu,   Ministrul   Sporturilor   în   Guvernul   Francez   etc.

Moderatorul serii a fost părintele Emilian Marinescu, consilier cultural al Mitropoliei OrtodoxeRomâne a Europei Occidentale și Meridionale. Deschiderea serii de gală a Festivalului a aparținut Înaltpreasfințitului Părinte MitropolitIosif. ES Luca Niculescu, în cuvântul de bun venit, a precizat că regina Maria a fost evocată în Franța în mai multe rânduri în acest an, mai ales în cadrul sezonului cultural Franța – România, dar a făcut amintire și de faptul că începând cu 15 octombrie o stradă din Paris, din apropierea Quai Branly, va purta numele reginei Maria a României.

Dna Sandra Pralong a transmis mesajul președintelui României cu acest prilej, amintind de momentul când episcopul Visarion Puiu, în1949, a pus bazele Episcopiei precum și de tradiționalele relații dintre Franța și România și de schimbul cultural dintre cele două țări. ASR Principele Radu al României a ținut o alocuțiune intitulată Regina Maria şi unitatea naţională în care a reliefat personalitatea reginei și rolul pe care   ea   l-a   jucat   în   istoria   poporului   român,   amintind   de   momentele   în   care   cuplul   regal Ferdinand – Maria a fost foarte apropiat de locuitorii din satele regatului român, încă de la sosirea lor în țară.

A   urmat   apoi   vizionarea   filmului   documentar  Regina   Maria,   Coroană   a   portului românesc,   realizat   de   ApostoliaTV   şi   TVR.   În   cuvântul   său   dl  Nicolae   Pepene,   directorul Muzeului din Braşov a subliniat că „Regina Maria poate fi văzută ca un ambasador irezistibil al istoriei şi artei populare Româneşti” punctând diferite momente în care regina Maria a Românieia evidențiat frumusețea portului tradițional românesc. Unul din momentele speciale ale serii degală a fost susținut de rapsozii populari Teodora Purja, Lenuţa Purja şi Sergiu Purja Negrean care au interpretat diferite cântece populare din regiunea Năsăudului. Seara a continuat cu vernisarea expoziţiilor  Regina  Maria,   suflet   de   borangic  ce  a  cuprins  obiecte   din  colecţiile  Muzeului Ţăranului Român, D-lor Irina Ricci, Adina Nanu, Iriana Pop-Jora, Alexandra Marinescu-Sav și Crinii Reginei – pictură de Horia Paştina.

Festivalul „Din dragoste pentru frumos” va continua în perioada 16-20 octombrie îndiverse biserici din regiunea pariziană, manifestările culturale vor puncta cu predilecție aspecte din viața satului român și a tezaurului său spiritual și cultural.

Alexandru Ojică

***

16 Octombrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 iulie 2020

Duminica a 5-a după Rusalii (a sfinților părinți de la Sinodul IV Ecumenic - Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei ; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Comunicat de presă

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 iulie 2020

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 iunie 2020

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 24 iunie 2020

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 iunie 2020

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români)

» citeste in continuare