Parohia ortodoxa română din Strasbourg si-a sărbătorit 35 de ani de existentă


Înscrisă în Registrul Asociaţiilor de cult la sfârşitul lunii martie 1984, Parohia ortodoxă română "Sfântul Ioan Botezătorul" din Strasbourg şi-a sărbătorit anul acesta 35 de ani de existenţă. Evenimentul a fost marcat printr-o slujbă solemnă săvârşită de Inaltpreasfinţitul Mitropolit Iosif, la care au participat şi preoţii parohiilor vecine, Baden-Baden, Offenburg şi Thionville-Saarbrucken. Răspunsurile stranei au fost date de Corala parohială ACOR, dirijată de teologul Emanuel Dobre.

Plecând de la pilda semănătorului care s-a citit la Sfânta Evanghelie, Inaltpreasfinţitul părinte Mitropolit a adresat credincioşilor prezenţi un cuvânt de învăţătură şi de felicitare pentru felul în care au făcut să rodească Cuvântul lui Dumnezeu nu numai în inimile lor, dar şi în viaţa comunităţii, unde unitatea şi armonia se văd la tot pasul la capătul acestui răstimp de 35 de ani.

"Cuvântul lui Dumnezeu – a spus Chiriarhul – se împlineşte în viaţa noastră nu numai prin faptele credinţei, dar şi prin rugăciunea sfinţilor, cum a fost a Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la Iaşi, a cărei pomenire o săvârşim chiar în aceste zile. Trebuie, însă, să recunoaştem că depinde în primul rând de noi să auzim sau să nu auzim Cuvântul lui Hristos. Trăind într-o societate preocupată exclusiv de cele materiale, de profitul şi binele propriu, Cuvântul lui Hristos nu mai răsună chiar atât de limpede în viaţa noastră. Zic că depinde în primul rând de noi şi de voinţa noastră, întrucât nu mediul în care trăim aduce mântuirea, ci felul în care ne desfăşurăm viaţa în acel mediu, oricât de impropriu ar fi el din punct de vedere duhovnicesc. Să nu uităm că Adam a murit în rai, iar Lot s-a mântuit în Sodoma. Pentru aceasta vă felicit pe toţi si sunt bucuros să văd că în sânul comunităţii româneşti de aici rodeşte darul împlinirii Cuvântului lui Dumnezeu".

La sfârşitul slujbei, un moment special a fost consacrat copiilor care au împlinit anul acesta vârsta de 7 ani. In timp ce corala intona piesa « Lăsaţi pruncii să vină la Mine", grupul copiilor s-a apropiat de Sfântul Altar cântând imnele "Doamne Iisuse Hristoase" şi "Câţi în Hristos v-aţi botezat". Apoi au răspuns la întrebările catehetice ale Inaltpreasfinţitului Mitropolit Iosif, care a dorit să ştie ce rugăciuni cunosc şi în ce momente ale zilei le rostesc, ce exprimă Crezul, ce au învăţat despre credinţă şi Biserică etc. După care a înmânat fiecăruia "trusoul de rugăciune al micului creştin", constând dintr-o Carte de rugăciuni în franceză şi română, un triptic cu icoana Mântuitorului, a Maicii Domnului şi a Sfântului Ioan Botezătorul şi un CD cu cântări potrivite pentru vârsta lor.

In semn de recunoaştere a vredniciei propovăduirii Cuvântului lui Dumnezeu, Inaltpreasfinţitul i-a acordat preotului Vasile Iorgulescu binecuvântarea de a purta bederniţa, înmânându-le, totodată, lui şi preotesei Iosefina, Gramata mitropolitană de confirmare a dăruirii lor depline în slujba Bisericii şi a Comunităţii românilor de pe meleagurile alsaciene. Preotul a mulţumit Chiriarhului şi s-a încredinţat, împreună cu întreaga comunitate, rugăcinilor de taină ale Inaltpreasfinţiei sale.

La eveniment au participat şi autorităţile consulare româneşti din Strasbourg, în persoana Domnului Consul Remus Mărăşescu şi a doamnei Camelia Mărăşescu.

Istoria celor 35 de ani de existenţă a parohiei a fost ilustrată printr-o expoziţie de fotografii, care punctează etapele principale ale evoluţiei ei de la starea embrionară a începuturiolor până la maturitatea actualà.

Masa festivă care a încheiat festivităţile a reprezentat un moment de regăsire frăţească în jurul bucatelor tradiţionale, a muzicii româneşti şi a bunei dispoziţii unanim împărtăşite.

Pr. Vasile Iorgulescu

****

17 Octombrie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 12 iulie 2020

Duminica a 5-a după Rusalii (a sfinților părinți de la Sinodul IV Ecumenic - Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei ; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Comunicat de presă

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 05 iulie 2020

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 iunie 2020

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Miercuri 24 iunie 2020

†) Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul; (Sânzâienele – Drăgaica) ; †) Sfântul Niceta de Remesiana; Aducerea moaștelor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 iunie 2020

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români)

» citeste in continuare