Satul românesc omagiat la cea de-a noua ediție a Festivalului „Din dragoste pentru frumos”


Festivalul Din dragoste pentru frumos, organizat de Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale, este deja o referință culturală pentru românii ce locuiesc în Franța. Cea de-a noua ediție a acestei manifestări culturale a marcat împlinirea a 70 de ani de la înființarea Eparhiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale, în 1949, de către vrednicul de pomenire mitropolitul Visarion Puiu (1879 – 1964) fiind dedicată satului românesc, tematica aleasă spre omagiere în acest an de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Evenimentul organizat prin Departamentul Cultural al Mitropoliei (responsabil pr. Emilian Marinescu, consilier cultural) a avut loc în perioada 16-20 octombrie în mai multe biserici ale comunității ortodoxe române din regiunea pariziană.

Regina Maria, Coroană a portului românesc

Deschiderea oficială a festivalului și seara de gală au avut loc duminică, 13 octombrie, la Ambasada României în Franța, în prezența a numeroase personalități din România și Franța printre care: Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române, Alteța Sa Regală Principele Radu al României, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif, al Europei Occidentale și Meridionale, Excelența Sa d-l Luca Niculescu, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al României în Republica Franceză, Excelența Sa d-l Adrian Cioroianu, Ambasadorul României la UNESCO, dna Sandra Pralong, Consilier de Stat în Administrația Prezidențială, dna Ruxandra Mărăcineanu, Ministrul Sporturilor în Guvernul Republicii Franceze etc. Alocuțiunile rostite au avut în prim-plan atât rolul activităților culturale organizate de Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale pentru românii ce locuiesc în Franța cât și personalitatea reginei Maria a României, susținătoare și iubitoare a valorilor tradiționale românești. Momentele speciale ale serii au fost: vizionarea filmului documentar Regina Maria, Coroană a portului românesc, realizat de Apostolia TV în colaborare cu Televiziunea Română, concertul susținut de rapsozii populari Teodora Purja, Lenuța Purja și Sergiu Purja Negrean care au interpretat câtece populare din regiunea Năsăudului și vernisarea expozițiilor Regina Maria, suflet de borangic (obiecte din colecțiile Muzeului Țăranului român, d-lor Irina Ricci, Adina Nanu, Iriana Pop-Jora, Alexandra Marinescu-Sav) și Crinii Reginei – pictură de Horia Paștina.

Miercuri, 16 octombrie, la biserica parohiei „Sfinții Dimitrie și Ioan” din Drancy a avut loc un concert de muzică tradițională al rapsozilor populari Teodora Purja, Lenuţa Purja şi Sergiu Purja Negrean. Participant la acest concert, ÎPS Iosif a amintit că acest concert, la ceas de seară, i-a făcut pe cei prezenți să se simtă „ca la o șezătoare, în care am auzit pricesne, cântece de cătănie, de nuntă, de dor” și le-a dorit celor 3 cântăreți din Agrieș (Bistrița-Năsăud) să păstreze și să transmită și generațiilor următoare frumoasele tradiții ale țăranului român precum și dragostea de țară.

Satul românesc. De la tradiție de reînviere

Festivalul a continuat joi, 17 octombrie, în biserica parohiei „Sfânta Parascheva și Sfânta Genoveva” (biserica Saint Sulpice) au fost vernisate expoziția antropologică și etnografică Veșnicia s-a născut la sat precum și cea de pictură și fotografie Tradiție și modernitate (Camelia Popa-Ionescu și pr. Ioan Gînscă) iar d-l academician Ioan Aurel Pop, președintele Academiei Române, a susținut conferința Satul – esența spiritului istoric românesc în care a amintit că trebuie „să luăm valorile perene ale satului și să le aducem mai departe pentru nu trasforma totul într-o lume urbană. Esența acestei lumi este comuniunea și comuniunea acestei lumi se face mai bine în aglomerările mai mici decât în cele mari”.

Evenimentele de vineri, 18 octombrie, s-au desfășurat tot la biserica Saint Sulpice, în prezența Preasfințitului Părinte Marc Nemțeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale. Tematica serii – Sat tradițional sau comunitate rurală? Reînvierea satului prin acțiuni culturale de redescoperire a valorilor tradiționale a fost evidențiată prin conferința d-lui arhitect Șerban Sturdza, Momentul istoric ca pretext, al atelierelor Batem fierul la conac și al lansării mai multor volume cu tematici legate de arta feroneriei în satul românesc. Totodată, pe esplanada catedralei Saint Sulpice, a avut loc un moment artistic în care au fost evidențiate jocurile populare tradiționale cu măști, specifice sărbătorilor de iarnă (Crăciunul și Anul nou) de către grupul din Ilva Mare (Bistriţa), coord. Prof. Pavel Berengea şi grupul Ursul lui Gavrilă din Asău (Bacău), coord. Daniel Nicodim.

Catedrala Mitropolitană „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris a fost gazda evenimentelor de sâmbătă, 19 octombrie, organizate sub motto-ul: Ce putem face pentru satul românesc? Şcoală, cultură, tradiţie. Astfel, au avut loc conferințele d-lui Peter Hurley Radiografie a satului românesc azi și cea a soților Virgil şi Adriana Scripcariu, creatorii Şcolii de la Piscu, Muzeul sătesc: o cameră bună a comunității. Manifestările au cuprins și o lansare de carte Patrimoniul UNESCO din România pe înțelesul tuturor, vol I, apărut sub patronajul Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO. Prezent la eveniment ES d-l Adrian Cioroianu, Ambasadorul României la UNESCO a amintit că în satul românesc „apar inițiative surprinzătoare de multe ori, ceea ce modifică deseori în bine peisajul. Am văzut astfel de schimbări din Tulcea până în Transilvania. Poate că în acest fel suntem creatori ai patrimoniului sătesc de mâine iar ideea ca atare a Bisericii Ortodoxe Române, de a dedica acest an satului, mi se pare admirabilă, măcar din perspectiva faptului că, dacă vom căuta la rădăcina fiecărui român, vom găsi un țăran și o țărancă”. O serie de ateliere tematice (olărit și creație) au fost organizate pentru copii iar activitățile au fost încununate de un nou moment artistic – capre și urși și joc tradițional cu măști.

Duminică, 20 octombrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif, înconjurat de un sobor impresionant de preoți și diaconi din regiunea pariziană și în prezența a numeroși credincioși români ce locuiesc în Paris și împrejurimi, a săvârșit slujba Sfintei Liturghii la Limours (Reședința mitropolitană). A urmat apoi un concert – spectacol la care au participat grupul de dans Junii Sibiului, grupul de muzică tradițională Ștefan Vodă (Basarabia), grupul de joc tradițional cu măști-capre din Ilva Mare (Bistrița), grupul de joc tradițional Ursul lui Gavrilă din Asău (Bacău). Un moment in memoriam Dumitru Fărcaș a fost susținut de artiștii Dan Gîdea (taragot) și Dan Zahan (acordeon).

Alexandru Ojică

****

23 Octombrie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 25 iulie 2021

Duminica a 5-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 18 iulie 2021

Duminica a 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului)

» citeste in continuare

Marc-Antoine Costa de Beauregard, Le Sacrement de l’homme

Les Éditions du Cerf, Paris, 2021, 275 p.

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 11 iulie 2021

Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 4 iulie 2021

Duminica a 2-a după Rusalii (a Sfinților Români)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 27 iunie 2021

Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinților)

» citeste in continuare