Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul la Hramul parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil și Sfânta Eugenia” din Lyon


Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, al Europei Occidentale și Meridionale, la sărbătorirea hramului parohiei românești de la Lyon, a slujit Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal.

Preasfinția Sa a adus multă bucurie în inimile credincioșilor români prin săvârșirea Sfintei Liturghii și printr-un cuvânt de învățătură bogat în pilde și îndrumări concrete legate de iubirea aproapelui. La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte a dăruit preotului paroh o cruce de binecuvântare și câteva cărți necesare preotului pentru săvârșirea Sfintelor Taine și ierurgii. Apoi a miruit pe toți credincioșii, oferindu-le câte o iconiță cu sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil ca binecuvântare. Așa cum se obișnuiește de hramul unei parohii, dupa slujbă a fost organizată o agapă frățească la care credincioșii îmbracați în straie tradiționale, au gustat din bucate specific românești. În timpul agapei, Preasfințitul Părinte Varlaam a stat de vorbă cu mai multe familii de români, aducându-le în atenție importanța familiei și a valorilor ei pentru mântuire dar și pentru societatea în care trăim.

Pr. Siluan Eloi

14 Noiembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare