Comunitatea ortodoxă română din Basel și-a sărbătorit cu anticipație ocrotitorul, Sfântul Apostol Andrei


Ziua de duminică, 24 noiembrie, a fost prilej de mare bucurie pentru credincioșii Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Basel, Elveția. Parohia l-a avut în mijlocul ei pe ierarhul său, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, cu ocazia prăznuirii hramului. Pe lângă prezența ierarhului în mijlocul comunității, bucuria acesteia a fost dublată de hirotonirea teologului Cătălin Mija, în treapta de diacon. Absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu (licență și master) diaconul Cătălin Mija a venit în Elveția, participând activ la viața Parohiei din Basel cât și a celei din Berna, conducând de multe ori strana celor două parohii. De aceea la slujbă au fost prezenți și mulți credincioși din parohia de la Berna. Alături de ierarhul locului a slujit un sobor de preoți și diaconi din Elveția, Franța și din România.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii a avut loc hirotesirea întru citeț, urmată de hirotesirea întru ipodiacon, a candidatului la diaconie. Înaltpresfințitul Iosif a subliniat importanța celor două slujiri, arătând că dintre multele trepte ale clerului inferior Biserica a păstrat doar slujirea de cântăreț și pe cea de ipodiacon. La predica din cadrul Sfintei Liturghii, rostită după citirea Sfintei Evanghelii, ÎPS Iosif a punctat importanța renunțării la tot ceea ce ne separă de Hristos. La momentul rânduit, ipodiaconul Cătălin Mija a fost hirotonit diacon pe seama parohiei din Basel. Ierarhul i-a felicitat pe noul diacon și pe soția lui, care prin meseria sa de medic este chemată și ea să slujească oamenilor, așa cum fiecare credincios e chemat să slujească aproapelui. La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh Gheorghe Laurențiu Precup a mulțumit ÎPS Iosif, rudelor noului diacon, precum și părintelui Dorin Ioan Cristea cel în jurul căruia diaconul Cătălin Mija s-a format de-a lungul anilor de slujire ca și cântăreț, precum și întregii comunități române din Basel. Sfânta Liturghie a fost urmată de o agapă la care au luat parte toți cei prezenți la slujbă.

Pr. Gheorghe Precup

27 Noiembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi