Comunitatea ortodoxă română din Basel și-a sărbătorit cu anticipație ocrotitorul, Sfântul Apostol Andrei


Ziua de duminică, 24 noiembrie, a fost prilej de mare bucurie pentru credincioșii Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Basel, Elveția. Parohia l-a avut în mijlocul ei pe ierarhul său, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, cu ocazia prăznuirii hramului. Pe lângă prezența ierarhului în mijlocul comunității, bucuria acesteia a fost dublată de hirotonirea teologului Cătălin Mija, în treapta de diacon. Absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu (licență și master) diaconul Cătălin Mija a venit în Elveția, participând activ la viața Parohiei din Basel cât și a celei din Berna, conducând de multe ori strana celor două parohii. De aceea la slujbă au fost prezenți și mulți credincioși din parohia de la Berna. Alături de ierarhul locului a slujit un sobor de preoți și diaconi din Elveția, Franța și din România.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii a avut loc hirotesirea întru citeț, urmată de hirotesirea întru ipodiacon, a candidatului la diaconie. Înaltpresfințitul Iosif a subliniat importanța celor două slujiri, arătând că dintre multele trepte ale clerului inferior Biserica a păstrat doar slujirea de cântăreț și pe cea de ipodiacon. La predica din cadrul Sfintei Liturghii, rostită după citirea Sfintei Evanghelii, ÎPS Iosif a punctat importanța renunțării la tot ceea ce ne separă de Hristos. La momentul rânduit, ipodiaconul Cătălin Mija a fost hirotonit diacon pe seama parohiei din Basel. Ierarhul i-a felicitat pe noul diacon și pe soția lui, care prin meseria sa de medic este chemată și ea să slujească oamenilor, așa cum fiecare credincios e chemat să slujească aproapelui. La finalul Sfintei Liturghii, preotul paroh Gheorghe Laurențiu Precup a mulțumit ÎPS Iosif, rudelor noului diacon, precum și părintelui Dorin Ioan Cristea cel în jurul căruia diaconul Cătălin Mija s-a format de-a lungul anilor de slujire ca și cântăreț, precum și întregii comunități române din Basel. Sfânta Liturghie a fost urmată de o agapă la care au luat parte toți cei prezenți la slujbă.

Pr. Gheorghe Precup

27 Noiembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare