Festivalul de colinde Nepsis 2019


Câteva sute de români au fost prezenţi, în seara de 8 decembrie, la parohia Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan din Cachan (Île-de-France), unde a avut loc festivalul de colinde Nepsis Winter Festival. Ajuns la a patra ediţie, acesta a reunit numeroase corale şi grupuri de colindători de la parohiile ortodoxe române din regiunea pariziană.

Organizat de asociaţia de tineret Nepsis, filiala Franţa, din cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale, festivalul de colinde a devenit un eveniment de referinţă pentru românii aflaţi în Paris şi în împrejurimi. Ca în fiecare an, evenimentul a avut şi o dimensiune social-misionară. Dacă la o ediţie precedentă au fost ajutate familii aflate în nevoie din fondurile strânse prin intermediul festivalului, anul acesta, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului părinte Mitropolit Iosif, festivalul a fost dedicat sprijinirii Mariei şi lui Mihai, copiii medicului Camelia Smicală, aflaţi într-o situaţie dificilă în Finlanda. Nepsis şi cei prezenţi au dorit să sensibilizeze autorităţile române în vederea soluţionării acestui caz şi au cerut întoarcerea lângă mama lor a copiilor ţinuţi de 4 ani separaţi în două centre de plasament. Astfel, în timp ce tinerii colindători cântau, pe peretele adiacent au fost proiectate imagini cu cei doi copii şi mesaje de solidaritate cu aceştia, iar la final, cei prezenţi au participat la o fotografie de grup, ţinând în mâini logo-ul dedicat sprijinirii celor doi copii.

La festivalul de colinde a participat şi un grup de tineri din România, bursieri ai asociaţiei caritative Axios din cadrul MOREOM, veniţi de la Iaşi în vizită la Paris, la invitația tinerilor Nepsis, împreună cu coordonatoarea proiectului din partea română, Gabriela Pipirig. 

A consemnat : Andreea Ionescu, coordonator Nepsis Franţa

 

9 Decembrie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare