Concertul de colinde al Coralei Catedralei Mitropolitane Sfinții Arhangheli din Paris

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, al 9-lea concert al Coralei "Sfinții Arhangheli" din Paris a avut loc vineri 13 decembrie 2019 la Catedrala Mitropolitană Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil si Rafail din Paris.

În seara zilei de vineri, 13 Decembrie, la Catedrala Mitropolitană „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris a avut loc cel de-al 9-lea concert de colinde al Coralei „Sfinții Arhangheli” intitulat Asta-i Sara, Sara Mare!. Repertoriul a inclus o varietate de colinde dar și de cântece tradiționale românești și franceze.

Ca și în cazul Festivalului de colinde Nepsis Winter Festival (7-8 decembrie 2019) și acest concert de colinde a amintit de situația dificilă a familiei Smicală căci au fost proiectate imagini cu cei doi copii și mesaje de solidaritate cu aceștia. Un moment de reculegere a fost ținut în memoria părintelui Jean Boboc (1943-2019), slujitor al Catedralei Mitropolitane, trecut la Domnul în urma unei îndelungi suferințe în primăvara acestui an.

La finalul concertului Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale a evocat importanța sărbătorii Nașterii Domnului pentru copii cât și pentru părinți: „Privind fotografiile cu cei doi copii ai familiei Smicală, Maria și Mihai, lesne ne putem întreba oare ce pot simți ei în această perioadă pregătitoare pentru sărbătoarea Nașterii Domnului când nu sunt alături de mama lor? Noi ne putem aminti cu nostalgie de perioada când copii fiind mergeam cu colinda din casă în casă având o întrebare în minte: la ce ajuta acest mers cu colinda? Iar răspunsul ce mi-a venit în minte în această seară, în timpul acestui concert, a fost că ele înmoaie sufletul și mintea. Colindele vorbesc despre Hristos Domnul ce prin Întruparea Sa, prin Nașterea Sa din Fecioara Maria nu a uitat pe nimeni, nici pe orfani, nici pe cei marginalizați”. În semn de mulțumire, ierarhul a oferit colindătorilor cărți apărute la Editura Apostolia a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

Seara s-a încheiat cu o agapă tradițională (colăcei și vin fiert) pentru toți participații la acest eveniment.

Alexandru Ojică
Concert corala Catedralei din Paris 2019-12-13

14 Decembrie 2019

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare