Semnarea contractului de cumpărare a așezământului mănăstirii ortodoxe române „Izvorul Tămăduirii” din Irlanda


În ziua prăznuirii Sfântului Spiridon și a Sfântului irlandez Finnian din Clonard (12 decembrie), a fost semnat contractul de cumpărare a unui așezământ monahal catolic care a devenit Mănăstirea Ortodoxă Românească „Izvorul Tămăduirii” din Irlanda. Așezământul monahal este situat chiar în inima Irlandei, în localitatea Shannonbridge, la doar câțiva kilometri de vestitul sit monastic de secol VI al Sfântului Ciaran din Clonmacnoise.

Proprietatea, care a aparținut unei comunități monahale din ordinul Ursulinelor, a fost preluată în ziua Sfântului Prooroc Daniel și a Sfinților Trei Tineri (17 decembrie) de către o mica obște de monahii, de aceea va avea al doilea hram pe Sfântul Prooroc Daniel.

„Mulțumim tuturor celor care au ajutat până acum la cumpărarea așezământului și rugăm pe toți cei care au posibilitatea, să o facă în continuare, până la achitarea totală a sumei datorate – 200.000 de euro – care trebuie plătită înainte de sfârșitul anului 2020”, a declarat maica Iosifia, una dintre viețuitoarele comunității monahale românești din Irlanda.

 

Detaliile contului sunt următoarele:

Beneficiar: Romanian Orthodox Church in Ireland

Adresa beneficiarului: St John the Baptist Missionary Centre, Drimnagh Castle, Long Mile Road, Dublin 12

Banca: Bank of Ireland (Adresa băncii: 6 Lower O’Connell Street, Dublin 1)

IBAN: IE98BOFI 9000 3324 4356 07

BIC: BOFIIE2D

Contact: monahia Iosifia (m.iosifia@yahoo.co.uk; Tel: 00353894831802)

 

20 Decembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare