În duminica înaintea Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a slujit în parohia „Sfântul Gheorghe” din Londra


Datorită lucrărilor de reabilitare a bisericii „St Dunstan’s-in-the-West” – gazda primei parohii românești din Marea Britanie vreme 55 de ani – Sfânta Liturghie a avut loc la biserica „St Mary le Strand” din Westminster City, biserica oficială a femeilor din serviciul naval regal (Women's Royal Naval Service). În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit pe diaconul Daniel Marc în treapta preoției, iar pe ipodiaconul Cosmin Mureșan în treapta diaconiei, ambii pe seama parohiei „Sfântul Ilie” din Londra.

În cuvântul adresat celor prezenți în duminica înaintea Nașterii Domnului, Înaltpreasfinția Sa a subliniat faptul că „genealogia Mântuitorului, așa cum este consemnată în Evanghelia după Matei, este împărțită în trei perioade cu câte patrusprezece neamuri, rostul acestei încadrări fiind acela de a ne arata un Mesia istoric”. În continuarea cuvântului său, ierarhul a reliefat faptul că unii descendenți pe care îi consemnează Evanghelistul Matei sunt de o moralitate îndoielnică: „...prin menționarea acestora, Evanghelistul Matei nu face altceva decât să ne arate că Mesia, Hristos-Mântuitorul, a asumat în persoana Sa întreaga umanitate”. În cea de-a doua parte a cuvântului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a evocat jertfa eroilor și martirilor Revoluției din Decembrie 1989: „Generația ’89, a celor care în momentele tragice ale Revoluției s-au așezat în genunchi și au rostit Tatăl Nostru – asta fără ca ei să fi beneficiat de o educație religioasă în perioada regimului ateu-comunist – sunt părinții celor care astăzi se întorc împotriva Bisericii lui Hristos. Au trecut 30 de ani de atunci – o generație – și iată cum încet-încet, în libertate, riscăm să ne pierdem credința”.

După colindele și cântecele de stea interpretate de grupul psaltic al parohiei, a fost rândul coralei NEPSIS din Londra să-l colinde pe Părintele Mitropolit Iosif, care i-a îndemnat pe cei prezenți să păstreze și să transmită credința copiilor lor și prin intermediul colindelor specifice acestei perioade.

 

Pr. Constantin Popescu

23 Decembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare