ÎPS Iosif: „Nu putem să-L primim altfel pe Hristos Domnul decât prin Sfânta Împărtășanie”


De sărbătoarea Naşterii Domnului, Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român   al   Europei   Occidentale   și   Meridionale,   a   slujit   Sfânta   Liturghie   la   Catedrala Mitropolitană „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La finalul slujbei, Părintele Mitropolit Iosif a dat citire Scrisorii pastorale la sărbătoarea Nașterii  Domnului  și le-a vorbit numeroșilor credincioși prezenți despre importanța  primirii Mântuitorului Hristos, Cel născut din Fecioara Maria, în viețile noastre: „De ziua nașterii Sale să-L primim pe Hristos Domnul în sufletele noastre. El bate la ușa sufletului nostru pentru că nu are unde să se nască și nu se poate naște altfel acum decât în noi, în sufletele noastre. Din păcate adeseori noi Îi zicem: nu mai avem loc de Tine, exact cum i-au spus oamenii atunci când S-anăscut în Betleem. Dreptul Iosif împreună cu Fecioara Maria s-au dus de la o casă de oaspeți la alta, dar oamenii nu au avut loc pentru El și astfel a ajuns ca Mântuitorul nostru Iisus Hristos săse nască în grajd. Grajdul acela nu simbolizează animalele, ci sufletul nostru plin de patimi și depăcate, unde El intrând îl curăță, îl luminează și din necuvântător cum este el, ca animalul, devine cunoscător și văzător de Dumnezeu”.

Totodată   ierarhul   le-a   urat   ani   mulţi   şi   binecuvântaţi   tuturor   creștinilor   cu   prilejul sărbătorilor Nașterii Domnului, Anului Nou 2020 și Botezului Domnului.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corala  Sfinții Arhangheli  a Catedralei Mitropolitane.

 Link video: https://www.youtube.com/watch?v=Buc3-s-95SI 

Alexandru Ojică

29 Decembrie 2019

Galerie foto

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 noiembrie 2021

Duminica a 24-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Luni 01 noiembrie 2021

Sfinții doctori fără de arginți, Cosma și Damian din Asia

» citeste in continuare