14 decembrie 2010 - Cea de-a doua întâlnire a adunării pan-ortodoxe a Episcopilor cu jurisdicţie în Insulele Britanice


descarcă varianta în lb. engl.

Cea de-a doua întâlnire a adunării pan-ortodoxe a Episcopilor cu jurisdicţie în Insulele Britanice

Cea de-a doua întâlnire a adunării pan-ortodoxe a Episcopilor cu jurisdicţie în Insulele Britanice s-a ţinut în 14 decembrie 2010 la Thyateira House din Londra, Anglia. Au fost prezenţi: Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Gregorios de Thyateira şi Marea Britanie (Patriarhia Ecumenică a Constantinopolului), Înaltpreasfinţitul Mitropolit Ioan al Mitropoliei Europei Occidentale şi Centrale (Patriarhia Antiohiei), Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Elysei al Surojului (Patriarhia Moscovei), Preasfinţitul Episcop Dositei al Marii Britanii şi Scandinaviei (Patriarhia Serbiei), Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop şi Mitropolit Iosif al Europei Occidentale şi Meridionale (Patriarhia Română), Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Marc al Berlinului, Germaniei şi Marii Britanii (Biserica Ortodoxă Rusă din Afara Graniţelor), Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Anatolie al Kerch (Episcopia Surojului), Înaltpreasfinţitul Mitropolit Kallistos al Diocleei (Arhiepiscopia Thyateirei), Preasfinţitul Episcop Atanasie al Tropaeou (Arhiepiscopia Thyateirei). 
Preasfinţitul Episcop Zenon al Dmanisi şi al Marii Britanii (Patriarhia Georgiei), Înaltpreasfinţitul Mitropolit Simeon al Europei Centrale şi de Vest (Patriarhia Bulgariei), Preasfintitul Ioan (Episcopia Ortodoxă Ucrainiană din Marea Britanie) şi Preasfinţitul Episcop Hrisostom al Kyanea (Arhiepiscopia Thyateirei) nu au putut participa.

Conform cu decizia luată la întâlnirea inaugurală a Adunării Episcopilor din 21 iunie 2010, preşedinţii celor trei Comisii înfiinţate de Adunare (teologică, pastorală şi educaţională),  au propus Episcopilor anumite subiecte de discuţie. 
Comisia Educaţională s-a întâlnit la Thyateira House, în 2 decembrie şi a propus episcopilor următoarele:

1.   Organizarea unei conferinţe pan-ortodoxe a clericilor
2.   Un buletin de informare pan-ortodox
3.   Pregătirea unui material catehetic pan-ortodox: broşuri pe subiecte specifice liturgice, o carte de cateheză sau resurse didactice.

Întâlnirea Comisiei Pastorale s-a ţinut în 14 noiembrie 2010, la Catedrala Ortodoxă Rusă a Adormirii Maicii Domnului din Londra. Comisia a propus subiecte de discuţie ca:

1.Misiunea creştin ortodoxă şi primirea celor convertiţi
2.Practici cu privire la Sfânta Împărtăşanie şi Spovedanie
3.Căsătoriile mixte
4.Servicii sociale: capelani pentru spitale, cimitire şi închisori
5.Activităţi ale tinerilor (tabere pan-ortodoxe pentru tineret)
6.Proceduri de reglementare a relaţiilor inter-ortodoxe ale clericilor
Întâlnirea Comisiei Teologice nu a avut încă loc. 

  

Adunarea Episcopilor a decis:

1)   Strângerea materialului catehetic (la nivel de eparhii şi parohii) de către Comisia Educaţională: broşuri despre credinţa ortodoxă, tipărite atât în Marea Britanie, cât şi în afara graniţelor ei. Comisia Teologică va examina aceste tipărituri şi va cerceta cartea de cateheză  Dumnezeul cel Viu (The Living God (SVS Press)) pentru a stabili în ce condiţii va putea fi folosită ca un manual standard de cateheză pentru toate eparhiiile din Insulele Britanice.
2)   Să înfiinţeze un fond pentru Adunarea Pan-Ortodoxă, sub numele de Fondul Adunării Pan-Ortodoxe cu scopul publicării, dar şi a altor acţiuni ale Adunării, care vor necesita finanţare. Fiecare eparhie va plăti o cotizaţie anuală pentru acest fond.
3)   Sluba Vecerniei Pan-Ortodoxe la Londra în Duminica Ortodoxiei va fi organizată şi făcută cunoscută de acum înainte de Comisia Pastorală a Adunării Pan-Ortodoxe. Episcopii au decis, de asemenea, ca şi comunităţile georgiene şi româneşti să înceapă să găzduiască acest eveniment. Adunarea îşi manifestă dorinţa ca astfel de evenimente să se desfăşoare în Manchester, Birmingham, Glasgow şi Dublin.
4)   Să înceapă să planifice o Conferinţă Pan-Ortodoxă în viitorul apropiat.
În completarea acestor hotărări, Episcopii au discutat de asemenea probleme legate de căsătoriile mixte, despre primirea celor convertiţi în Biserica Ortodoxă, posibilitatea de a avea o variantă comună a traducerii în limba engleză a Dumnezeieştii Liturghii şi nevoia îmbunătăţirii comunicării dintre eparhiile ortodoxe.

Următoarea Adunare a Episcopilor va avea loc în luna iunie 2011 la Biserica Ortodoxă Greacă Sfinţii Doisprezece Apostoli din Hertfordshire.
Întâlnirea s-a încheiat cu o masă oferită de Arhiepiscopul Gregorios la Thyateira House.

18 Decembrie 2010

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 octombrie 2018

Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași; Duminica a 21-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; Pilda Semănătorului; Rugăciunea lui Iisus)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 07 octombrie 2018

Duminica a 20-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain)

» citeste in continuare

Referendum, în zilele de 6 şi 7 octombrie 2018

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

» citeste in continuare

Să spunem DA familiei binecuvântate de Dumnezeu!

Apelul Adunării Naţionale Bisericeşti pentru participarea la referendum în 6-7 octombrie 2018

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 30 septembrie 2018

Duminica a 19-a după Rusalii (Predica de pe munte- Iubirea vrăjmașilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 23 septembrie 2018

Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)

» citeste in continuare