Reuniunea anuală a clericilor din Protopopiatul Elveţiei


 Reuniunea anuală a clericilor din Protopopiatul Elveţiei

Duminică, 12 decembrie 2010, la Lausanne (Elveţia), a avut loc reuniunea anuală a clericilor din Protopopiatul Elveţiei, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte şi Mitropolit Iosif.  Tema principală a întâlnirii a fost Istoria şi semnificaţia Crezului Ortodox, dar s-au dezbătut şi subiecte legate de practica pastoraţiei (despre problemele tinerilor vis à vis de tentaţiile lumii în care trăim şi faţă de care Biserica nu trebuie să rămână indiferentă; despre importanţa familiei şi a Bisericii în educaţia tinerilor de la o vârstă cât mai fragedă).  
De asemenea, clericii din Protopopiatul Elveţiei au făcut un gest caritativ, strângând fonduri pentru ajutorarea unui orfelinat ce funcţionează pe lângă Mănăstirea Dumbrava din judeţul Alba(România).

20 Decembrie 2010

Actualităţi