Biserica comunității române din Japonia închinată Sfântului Mare Mucenic Gheorghe a fost sfințită


     Marți, 03 Noiembrie 2020, la prăznuirea aducerii moaștelor Sfântului Mare Mucenic Gheorghe în Lida, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Arhiepiscopul Europei Occidentale și Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Daniel, Arhiepiscop de Tokyo și Mitropolitul Bisericii Autonome a Japoniei, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, au târnosit  biserica comunității românești din Japonia, cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

    Sfințirea bisericii a marcat finalizarea lucrărilor de restaurare și înfrumusețare desfășurate în decursul ultimilor ani. Totodată, acest eveniment vine și ca o încununare a eforturilor desfășurate de comunitate și de consiliul parohial pentru obținerea statutului de instituție juridică religioasă din partea guvernului nipon. Recunoașterea personalitatii juridice s-a făcut în luna august a acestui an.


Scurt istoric al Ortodoxiei în Japonia


     Sfântul Nicolae al Japoniei (cu numele de botez Ivan Dimitrievich Kasatkin) a dus Ortodoxia în Japonia în secolul al XIX-lea. În afară de câteva călătorii scurte, Sfântul Nicolae a rămas în Japonia chiar şi în timpul războiului ruso-japonez (1904-1905) şi a răspândit Ortodoxia în toată ţara, fiind hirotonit primul episcop al Bisericii Ortodoxe a Japoniei. Sfântul Nicolae a fondat Catedrala din Tokyo, în districtul Kanda, şi a petrecut peste jumătate de secol acolo; de aici numirea de Nikorai-Do dată de credincioşii Catedralei Învierii Domnului din Tokyo.


      Un rol important în misiunea ortodoxă pe pământ nipon a avut arhimandritul  român Anatolie Tihai.
    Ieromonahul Anatolie a ajuns în Japonia în decembrie 1871, în timp ce activităţile Părintelui Nicolae erau încă concentrate în zona Hakodate, Insula Hokkaidō. A fost paroh al bisericii ortodoxe şi superior al Centrului misionar din Hakodate (1872-1878), profesor al Seminarului Teologic Ortodox din Japonia (Surugadai Kanda, Tokio), întemeietor al bisericii din Osaka (1878), conducător al Misiunii Ortodoxe Ruse în Japonia (1879-1881), profesor şi director al Şcolii de cateheţi din Osaka (1882-1889). În 1880, Cuviosul Anatolie a fost ridicat la rangul de arhimandrit. La sfârşitul anilor 1880, sănătatea sa a început să se înrăutăţească, iar în vara anului 1890 s-a întors în Rusia, unde a trecut la cele veşnice în ziua de 28 noiembrie 1893.

     Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Tokyo are în componența ei numeroase familii mixte romano-japoneze, dar și  membri de diferite naționalități (americani, greci, ruși, etc.).

9 Noiembrie 2020

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 05 decembrie 2021

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Mesajul Înaltpreasfințitului Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale - Ziua națională a României

Paris, 1 decembrie 2021

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare