Noua ambasadoare a Franţei în vizită de prezentare la Patriarhia Română


Redăm comunicatul de presă transmis de Sectorul relații bisericești, interreligioase și comunități bisericești externe al Patriarhiei Române:

 

      În ziua de luni, 16 noiembrie 2020, la Reşedinţa patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Doamna Laurence Auer, ambasadoarea Franţei la Bucureşti.

 

    Patriarhul României a urat succes Doamnei Laurence Auer la începutul misiunii sale diplomatice în țara noastră și a apreciat bogata experiență diplomatică, culturală și educațională a Excelenței Sale.

 

      Doamna ambasadoare a mulţumit pentru primire şi a menţionat că în timpul scurtei perioade de când se află în misiune diplomatică în România a remarcat rolul important pe care Biserica Ortodoxă Română îl are în societatea românească şi a apreciat contribuţia Ortodoxiei în afirmarea valorilor spirituale în Uniunea Europeană.

 

      Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat că, în spiritul îndelungatelor relații tradiționale dintre România și Franța, țara noastră beneficiază de experienţa şi sprijinul constant al Franţei în continuarea, aprofundarea şi lărgirea cooperării la nivel cultural și educațional, în vederea formării tinerei generații, cu aplicabilitate practică, în contextul provocărilor societăţii contemporane.

 

       Educația, a subliniat Patriarhul României, are și rolul de a forma caractere solidare, nu individualiste, care să contribuie la consolidarea societății. În acest sens, a fost amintit pericolul abandonului școlar și al analfabetismului, diminuat prin proiectul Patriarhiei Române, finanțat din fonduri europene, Alege școala, de care au beneficiat, până în prezent, peste 30 mii de copii.

 

     Doamna ambasadoare și-a exprimat disponibilitatea de a coopera cu Patriarhia Română în domenii precum educația, inclusiv, în ceea ce privește învățământul teologic, dar şi pentru apărarea demnității umane, prin combaterea traficului de persoane etc. Totodată, Excelența Sa consideră ca foarte importantă atragerea de către România a fondurilor  europene puse la dispoziția sa.

 

       Părintele Patriarh a subliniat, de asemenea, vocaţia europeană a românilor şi faptul că ţara noastră are una dintre cele mai mari diaspore ortodoxe dintre statele membre ale Uniunii Europene.

 

Sectorul relații bisericești, interreligioase și comunități bisericești externe

16 Noiembrie 2020

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 05 decembrie 2021

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Mesajul Înaltpreasfințitului Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale - Ziua națională a României

Paris, 1 decembrie 2021

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare