1 ianuarie 2011- Maestrul Marin Constantin ( fondatorul corului Madrigal) a trecut la Domnul


Maestrul Marin Constantin, fondatorul corului Madrigal, a trecut la Domnul sâmbătă, 1 ianuarie 2011

Maestrul Marin Constantin a fost fondatorul, dirijorul şi directorul corului Madrigal, bine cunoscut în Europa Occidentală prin nenumăratele concerte pe care aceasta le-a susţinut de-a lungul anilor în diferite capitale. O mare parte a pieselor interpretate de aceasta faimoasă corală au fost şi sunt părţi din Sfânta Liturghie, colinde sau cântări din perioada Pascală. 

Marin Constantin s-a născut la 27 februarie 1925, la Urleta, în judeţul Prahova. Fiul său este cunoscutul dirijor de orchestră Ion Marin, cu o carieră internaţională impresionantă.

Bunul Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească! 

3 Ianuarie 2011

Actualităţi