Prezentare carte Evagre le Pontique et Saint Jean Cassien


Évagre le Pontique et Saint Jean Cassien, textes traduits du grec et commentes par Yvan Kœnig, introduction et notes par le Père Dumitru Stăniloae traduites du roumain par Père Vasile Iorgulescu, coll. Textes de la Philocalie, Editions Apostolia, Paris, 2021, 237 p.

 

 

Editura Apostolia a Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale a lansat de curând o nouă colecție, Textes de la Philocalie. Primul volum, ca un omagiu adus părintelui Jean Boboc (1943 – 2019) conține fragmente din scrierile lui Evagrie Ponticul și a Sfântului Ioan Casian, ocrotitorul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.

După cum amintește editorul în scurtul cuvânt introductiv, textele despre rugăciune ce se regăsesc tradițional în Filocalie au o însemnătate aparte în istorie, ele circulând în diferite limbi, în diferite forme, încă din secolul al XV-lea. Noua traducere a Filocaliei, în prezenta colecție, are rolul de a face mai accesibilă Filocalia pentru vorbitorii de limbă franceză și, mai ales, sunt traduse pentru prima dată notele și comentariile Părintelui Dumitru Stăniloae din ediția românească a Filocaliei (p. 8).

Evagrie și Sfântul Ioan Casian sunt legați nu doar prin faptul că au căutat părinții îmbunățățiți din pustiul Egiptului și au încercat să-și ducă viața conform învățăturii Mântuitorului Hristos așa cum a fost asumată de monahi, ci și prin faptul că amândoi au scris despre rugăciune și au avut aceeași catologare a patimilor. Este cunoscut faptul că Evagrie a vorbit despre cele 8 păcate capitale, iar Sfântul Ioan Casian, sub influența lui Evagrie, a transpus această învățătură cititorilor de limbă latină. Prezentul volum pune accentul pe rugăciune, pe modul cum pot fi deosebite gândurile de patimi, despre demonul tristeții și pe discernământ.  

Ultima parte a cărții, anexele, e alcătuită din trei studii semnate de profesorul Yvan Kœnig: D’Évagre à Jean Cassien (De la Evagrie la Sfântul Ioan Casian), Saint Jean Cassien et la querelle anthropomorphite (Sfântul Ioan Casian și dezbaterea antropomorfită) și Place et rôle de l’Écriture dans la prière individuelle des moines d’Égypte (IVe/Ve siècles) – Locul și rolul Sfintei Scripturi în rugăciunea particulară a monahilor din Egipt (secolele IV-V).

Prezentul volum nu se adresează doar cititorului specializat în literatura monahală de la sfârșitul Antichității târzii, ci tuturor creștinilor dornici de rugăciune. El oferă perspectiva a doi monahi ce au cunoscut deșertul Egiptului, în perioada lui de maximă înflorire, care au pus în centrul preocupărilor lor de zi cu zi, rugăciunea ca modus vivendi. Totodată, îmbogățindu-ne din roadele cugetărilor lor inspirate vom putea simți puterea rugăciunii, a cuvântului adresat lui Dumnezeu, dar și a tăriei construcției edificiului vieții noastre duhovnicești, cunoscut fiind faptul că „teolog este cel ce se roagă și cel ce se roagă este teolog” (Evagrie Ponticul).

 

Pr. Alexandru Ojică

14 Septembrie 2021

Actualităţi

Programul slujirii ierarhilor MOREOM - Duminică 05 decembrie 2021

Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove)

» citeste in continuare

Mesajul Înaltpreasfințitului Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale - Ziua națională a României

Paris, 1 decembrie 2021

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 28 noiembrie 2021

Duminica a 30-a după Rusalii (Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 21 noiembrie 2021

(†) Intrarea în Templu a Maicii Domnului. Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)

» citeste in continuare

Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică a Postului Nașterii Domnului din anul 2021, privind însemnătatea Anului omagial al pastorației românilor din afara României și a Anului comemorativ al celor adormiți

Preacuviosului cin monahal, Preacucernicului cler și preaiubiților credincioși din Patriarhia Română, Har, bucurie și pace de la Dumnezeu Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar de la noi părintești binecuvântări! Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Iubiți frați și surori în Domnul,

» citeste in continuare

Programul slujirii ierarhilor MOREOM – Duminică 14 noiembrie 2021

Duminica a 25-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)

» citeste in continuare